το πείραμα του Ερατοσθένη

Δευτέρα 20 Μαρτίου 2017 (Εαρινή Ισημερία)  Εκπαιδευτική δράση  με τίτλο

«Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης»

Τη μέρα της Εαρινής Ισημερίας, που χαρακτηρίζεται ως «αρχή της Άνοιξης», ο Ήλιος βρίσκεται ακριβώς πάνω από τον Ισημερινό της Γης, με αποτέλεσμα η νύχτα και η μέρα να έχουν ίση διάρκεια σε οποιοδήποτε σημείο της γήινης επιφάνειας. Έτσι, θεωρείται «ευκαιρία» να επαναλάβουμε το πείραμα, με το οποίο ο Ερατοσθένης μέτρησε την περιφέρεια και την ακτίνα της Γης.

Το Πείραμα αυτό, συγκαταλέγεται μεταξύ των 10 πιο όμορφων επιστημονικών πειραμάτων στην ιστορία της Φυσικής!

Στη δράση συμμετείχαν μαθητές του Β3 και Γ3  με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών κ. Κοτέλου Γιώργου, κ. Χατζηθεοδοσίου Δημήτρη και Καρβούνη Λάμπρου . Οι παρατηρήσεις και οι μετρήσεις της κάθε ομάδας  πραγματοποιήθηκαν  στην αυλή του σχολείου μας με μεγάλη  ακρίβεια .