Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών του 1ου Δημοτικού Σχολείου Τριανδρίας στο εξωτερικό για το Σχ. Έτος 2023-2024

Απολογισμός επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών του 1ου Δημοτικού Σχολείου Τριανδρίας στο εξωτερικό (Σχολικό Έτος 2023-2024), στο πλαίσιο το προγράμματος Erasmus+ του σχολείου μας.

Γιορτή αποφοίτησης 2024!

Η γιορτή αποφοίτησης για τους αγαπημένους μας μαθητές/τριες έδωσε την ευκαιρία στα παιδιά να συνεργαστούν, να δραματοποιήσουν την “Αιθέρια” του συγγραφέα Τάσου Αλεξιάδη με τη βοήθεια των υπεύθυνων εκπαιδευτικών του ΣΤ 1 κ. Κοραντζή Ιπποκράτη, του ΣΤ2 κ.Μίχο Νικόλαο, αλλά και του ίδιου του συγγραφέα.
Τα παιδιά παρουσίασαν στιγμιότυπα από το όνειρο θερινής νυκτός και το “Giving tree” σε αγγλική γλώσσα με την υποστήριξη της εκπαιδευτικού Αγγλικής κ.Μακρογιώργου Γεωργίας.
Συνέχισαν με δρώμενα και τραγούδια σε Γερμανική με την υποστήριξη της εκπαιδευτικού Γερμανικής κα Αγγελικής Μπόγκια και Γαλλικής κας Στέλλας Τόλλιου στη Γαλλική γλώσσα.
Ακολούθησαν τραγούδια από τη χορωδία με την υποστήριξη του εκπαιδευτικού μουσικής κ.Ντόντουλου Ιωάννη.
Τα παιδιά έπαιξαν, συνεργάστηκαν και χάρηκαν με τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς. Η βραδιά είχε εκπλήξεις με χορευτικά δρώμενα που ετοίμασαν τα ίδια τα παιδιά με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών.
Καλή συνέχεια στην Α Γυμνασίου και πάντα επιτυχίες στους αγαπημένους μας μαθητές/ τριες.

* Να ευχαριστήσουμε τον συγγραφέα κ.Τάσο Αλεξιάδη το έργο του οποίου δραματοποίησαν τα παιδιά με την αμέριστη συμπαράστασή του, τον Σύλλογο Διδασκόντων και τον Σύλλογο Γονέων/Κηδεμόνων για την άρτια οργάνωση της γιορτής αποφοίτησης και τα παιδιά ιδιαίτερα για τις υπέροχες δημιουργίες και να ευχηθούμε Καλό Καλοκαίρι!

Ενδοσχολική Επιμορφωτική δράση “Erasmus”

Την Τετάρτη 05/06/2024 πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ122, από τους
εκπαιδευτικούς του σχολείου μας που πήραν μέρος στις κινητικότητες:
Γεωργία Μακρογιώργου
Μαρία Μαυρομάτη
Αγγελική Μπόγκια
Ανθούλα Παπαγεωργίου
Αναστασία Θώμου
Μιχάλη Σακαρίδη
Γεώργιο Κουτσιούκη

Ανακοίνωση για την Τετάρτη 12/06 και την Πέμπτη 13/06

Οι Δήμοι Θεσσαλονίκης και Καλαμαριάς αποφασίζουν τα σχολεία να λειτουργήσουν Τετάρτη και Πέμπτη έως τις 11.30.
Μετά όμως θα υπάρξει προσωπικό ασφαλείας, δηλαδή ο διευθυντής ο υποδιευθυντής ή και κάποιοι εκπαιδευτικοί θα παραμείνουν έως τις 14.00 περίπου ώστε να μη διαταραχθεί ο οικογενειακός προγραμματισμός και να μείνουν όσοι μαθητές δεν μπορούν να παραληφθούν από τους γονείς τους στις 11.30.
Οι γονείς να επικοινωνούν με το σχολείο του παιδιού τους για να συνεννοούνται για την ώρα παραλαβής.
Τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί που θα μείνουν μετά τις 11:30 θα παραμείνουν σε αίθουσα που κλιματίζεται.

Η βιβλιοθήκη μας!

Αυτή είναι η αγαπημένη μας βιβλιοθήκη. Μια όμορφη γωνιά του σχολείου μας, που εκτός από τον δανεισμό βιβλίων, αποτελεί και ένα ευχάριστο χώρο ανάγνωσης. Προσπαθούμε όλοι μας, να τη διατηρούμε οργανωμένη και όμορφη!

Λίγες μέρες πριν τη λήξη του σχολικού έτους, ας μην ξεχάσουμε να επιστρέψουμε τα βιβλία που δανειστήκαμε μέσα στη χρονιά. Οι μαθητές/τριες και η κυρία Αγγέλα, σας εύχονται να περάσετε ένα όμορφο καλοκαίρι, παρέα και με κάποιους από τους αχώριστους σιωπηλούς μας φίλους, τα βιβλία!

Ενδοσχολική Επιμορφωτική δράση “Ελληνική Γλώσσα: Μύθοι & Αλήθειες”

Ευχαριστούμε τον κ.Παναγιώτη Ανδρέου, καθηγητή γλωσσολογίας στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, για την πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση και επιστημονική ανάλυση στην ενδοσχολική επιμόρφωση Εκπαιδευτικών και Γονέων/ Κηδεμόνων με θέμα “Ελληνική Γλώσσα: Μύθοι & Αλήθειες “, που διοργάνωσε η Διευθύντρια του 1ου Δημοτικού Σχολείου Τριανδρίας κα Μαρία Τσαβδαρίδου, την Τετάρτη 22 Μαΐου στην αίθουσα πληροφορικής του σχολείου μας.
Συζητήσαμε, μαντέψαμε, αναζητήσαμε ανασκευάσαμε γλωσσικά θέματα αναφορικά με την ισότητα, τη διαφορετικότητα και την αποδοχή!

Η ημερήσια εκδρομή του σχολείου μας!

Από την ημερήσια εκδρομή του σχολείου μας στην παιδική κατασκήνωση “Τζιώνη” στις 22/05.
Οι μαθητές/ τριες μας είχαν την ευκαιρία να παίξουν, να χαρούν και να κοινωνικοποιηθούν σε ένα χώρο με υπέροχο φυσικό περιβάλλον, άνετο, φιλικό και ευχάριστο!
Τα χαμόγελα και ο ενθουσιασμός τους φάνηκε από την πρώτη στιγμή!

Διενέργεια έρευνας για την αποτύπωση της Ενδοσχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών μας, το σχολείο μας έχει επιλεγεί να συμμετάσχει στην έρευνα που διεξάγει το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.), εκ μέρους του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α., σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών και Εκδόσεων «Διόφαντος» και το Πανεπιστήμιο Κρήτης, για την αποτύπωση της τρέχουσας κατάστασης των περιστατικών της Ενδοσχολικής Βίας και του Εκφοβισμού (Ε.ΒΙ.Ε.), σύμφωνα με το άρθρο 3 της υπό στοιχεία 41207/ΓΔ4/18-04-2024 Υ.Α. (Β΄ 2404). Τα αποτελέσματα της έρευνας θα ενισχύσουν τις υπάρχουσες παρεμβάσεις πρόληψης και αντιμετώπισης περιστατικών Ε.ΒΙ.Ε. σε εθνικό επίπεδο.

Για περισσότερες πληροφορίες ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο.

Υπηρεσία διαδικτυακών ερευνών του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (Π.Σ.Δ.)

Erasmus +KA122 “Συμπερίληψη μέσα από καινοτόμες δράσεις σε ένα ψηφιακό, Ευρωπαϊκό σχολείο” – Pozoblanco, Spain

Άλλος ένας σταθμός στη διαδρομή του Erasmus+KA122 “Συμπερίληψη μέσα από καινοτόμες δράσεις σε ένα ψηφιακό, Ευρωπαϊκό σχολείο” του 1ου Δημοτικού Σχολείου Τριανδρίας.

Job shadowing 7-10/5/2024 σε ένα εξαιρετικό σχολείο, όπου οι εκπαιδευτικοί σχεδιάζουν και εφαρμόζουν καινοτόμες, ομαδικές δραστηριότητες συμπερίληψης.

Εκπαίδευση της χαράς στο Ceip Ginés Sepúlveda , στο Pozoblanco.

01 20203

04 20506