Τελική Γιορτή Λήξης

Σε κλίμα χαράς και συγκίνησης πραγματοποιήθηκε η γιορτή λήξης του σχολικού έτους και ο αποχαιρετισμός της ΣΤ΄ τάξης στο 18ο  Δημοτικό Σχολείο Αμαρουσίου.

Η αυλή του σχολείου γέμισε με γονείς, εκπαιδευτικούς και μαθητές, έτοιμους να μοιραστούν την τελευταία γιορτή των παιδιών που αφήνουν πίσω τους το δημοτικό.

Η γιορτή ξεκίνησε με  θεατρικά δρώμενα και μουσικές παρουσιάσεις και ακολούθησαν χορευτικά από όλα τα τμήματα και παιχνίδια , γεμίζοντας την ατμόσφαιρα με ενέργεια και κέφι , αποσπώντας  το θερμό χειροκρότημα του κοινού.

Ιδιαίτερη στιγμή ήταν η απονομή των αναμνηστικών στους μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης,  σηματοδοτώντας το τέλος ενός ταξιδιού και την έναρξη ενός νέου.

Η γιορτή ολοκληρώθηκε με την υπόσχεση για μελλοντικές συναντήσεις και με την ευχή για καλή επιτυχία στους απόφοιτους. Ήταν μια βραδιά γεμάτη αναμνήσεις, χαρά και συγκίνηση, που θα μείνει χαραγμένη για πάντα στις καρδιές των μαθητών/τριών , των εκπαιδευτικών και των γονέων.

IMG 4682 IMG 4681 IMG 4680 IMG 4678 IMG 4675

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ/ΕΣ!!!

Έπαινος από το Χαμόγελο του Παιδιού

Χαμόγελο

Είμαστε δίπλα στον εθελοντικό οργανισμό μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα «Το Χαμόγελο του Παιδιού» και στηρίζουμε έμπρακτα το τόσο σημαντικό έργο τους.

Ημέρα φρούτου – Β1 τάξη

“Στα πλαίσια μιας ισορροπημένης διατροφής” μάθαμε για τα φρούτα και τα λαχανικά διασκεδάζοντας με ακροστιχίδα, ζωγραφιά, τραγούδι για τα φρούτα και το παραμύθι του φρουτόδρακου!

Point Blur Jun062024 125809 1Point Blur Jun062024 130405 1

No Waste 21

Βράβευση από τη Μαθηματική Εταιρεία

Point Blur May302024 130647

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και η Διευθύντρια του 18ου Δημοτικού Σχολείου Αμαρουσίου εκφράζουμε τα συγχαρητήριά μας στις μαθήτριες και τους μαθητές μας που βραβεύτηκαν από τη Μαθηματική Εταιρεία για την επίδοσή τους στον διαγωνισμό «Παιχνίδι και Μαθηματικά».

• Από το Ε1 ο Νικόλας Ισαακίδης
  • Από το Ε2 ο Νικόλας Κάββουρας, η Παναγιώτα Κασίδη, ο Στέλιος Κονδύλης, και ο Μίλτος Παπαμιλτιάδης
  • Από το Στ1 ο Λεωνίδας Σιάχος, η Εμμέλεια Τόμπρα, και η Κάλλια Χονδρογιάννη
  • Από το Στ2 ο Ησίοδος Γιανναδάκης

Ευχόμαστε επιτυχίες και στον στίβο της ζωής!

ΜΙΑ ΤΑΞΗ…ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ !

Στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων οι μαθητές της Δ’ τάξης , δούλεψαν σε συνεργατικό κλίμα και δημιούργησαν εξαιρετικές αφίσες πάνω στα θέματα που πραγματεύτηκαν.

Η χαρά, ο ενθουσιασμός, το μοίρασμα , η συνεργασία, η συζήτηση και φυσικά πολλά γέλια.. έφεραν πολύ όμορφα αποτελέσματα που φυσικά στόλισαν τους χώρους του σχολείου μας!

ΚΔΑΠ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

ΑΦΙΣΑ KDAP MAROUSI VOUCHERS page 0001
Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι ο Δήμος Αμαρουσίου σε συνεργασία με το Ανθρωπιστικό μη Κερδοσκοπικό Σωματείο «ΕΧΩ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ» λειτουργούν δύο (2) Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης (ΚΔΑΠ) για παιδιά ηλικίας 5-12 ετών, τα οποία στεγάζονται στο 18ο Δημοτικό Αμαρουσίου, Ανδρέα Συγγρού και  Ίωνος και στο 15ο Δημοτικό Σχολείο, Στρατηγού Μακρυγιάννη 7 και Κυπρίων Αγωνιστών .

Η συμμετοχή των παιδιών θα είναι εντελώς Δωρεάν μέσω της Ε.Ε.Τ.Α.Α. και του προγράμματος «ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΠΑΙΔΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΤΑΞΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ, ΕΦΗΒΩΝ ΚΑΙ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ, ΣΕ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ» με την προϋπόθεση,  ότι ο γονέας θα έχει εξασφαλίσει το προβλεπόμενο voucher. Οι αιτήσεις για την απόκτηση voucher γίνονται ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας της Ε.Ε.Τ.Α.Α. και οι ενδιαφερόμενοι γονείς ή κηδεμόνες θα ειδοποιηθούν από το Σωματείο «ΕΧΩ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ», όταν ξεκινήσει η διαδικασία υποβολής των αιτήσεων.

Το πρόγραμμα είναι διάρκειας 11 μηνών με έναρξη τον Σεπτέμβριο 2024 και λήξη τον Ιούλιο 2025.

Παρακαλούμε τους γονείς, που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν τα παιδιά τους στα Κέντρα Δημιουργικής  Απασχόλησης  του Δήμου Αμαρουσίου να συμπληρώσουν ηλεκτρονικά την Αίτηση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος έως τις 31/05/2024 μπαίνοντας στον ακόλουθο σύνδεσμο

Επίσκεψη στο Γυμνάσιο

Στα πλαίσια του σχεδίου δράσης: «Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο», πραγματοποιήθηκε επίσκεψη των μαθητών της Στ΄τάξης  του 18ου και του 10ου Δημοτικού Σχολείου Αμαρουσίου στο 5ο Γυμνάσιο Αμαρουσίου. Την Τρίτη 14 Μαΐου 2024 στην αίθουσα εκδηλώσεων του 5ου Γυμνασίου διεξάγη ημερίδα με θέμα την προετοιμασία των μαθητών της Στ΄τάξης σχετικά με τη μετάβαση στο Γυμνάσιο. Οι εισηγητές ήταν η ψυχολόγος του Γυμνασίου, η ψυχολόγος του 18ου Δημοτικού σχολείου, η διευθύντρια του 18ου Δ.Σ., η υποδιευθύντρια του 10ου Δ.Σ., καθώς και ο διευθυντής του 5ου Γυμνασίου. Έπειτα από τη διάλεξη, πραγματοποιήθηκε ξενάγηση από τους μαθητές της Α΄Γυμνασίου στις αίθουσες, στα εργαστήρια και στον προαύλιο χώρο, αφού πρώτα οι μαθητές του Δημοτικού χωρίστηκαν σε ομάδες. Ακόμη, οι μαθητές του Δημοτικού είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν μερικούς καθηγητές, διαφορετικών ειδικοτήτων. Ακολούθησε συζήτηση και ανταλλαγή εμπειριών μεταξύ των μαθητών γύρω από τη μετάβαση στο Γυμνάσιο, τις δυσκολίες και τις ευχάριστες στιγμές που είχε αυτή η διαδρομή. Η όμορφη αυτή συνύπαρξη έληξε με αναψυκτικά και φαγητό και συζητήσεις  στον προαύλιο χώρο του 5ου Γυμνασίου.

IMG 4576 IMG 4577

Διαδικασία εισαγωγής μαθητών στην Α΄ τάξη Γυμνασίου των Καλλιτεχνικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2024 – 2025

Λήψη αρχείου

Διαδικασία εισαγωγής μαθητών στην Α΄ τάξη Γυμνασίου των Μουσικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2024 – 2025