ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!

Ευχόμαστε σε όλους, μαθητές και  εκπαιδευτικούς

μια δημιουργική σχολική χρονιά

γεμάτη παιδικά χαμόγελα!

kids 3420036 640

Ο Αγιασμός θα γίνει την Τετάρτη 11/9/24 στις 9.00.

Αναμνηστικές ποδιές!

Οι ποδιές όπου πάνω όλα τα παιδιά των συνεργαζόμενων σχολείων γράψανε τα ονόματά τους για να

θυμόμαστε όλοι τα υπέροχα, συνεργατικά μαγειρέματα που κάναμε αυτή τη χρονιά!

Η μαγειρική είναι ταυτόχρονα παιχνίδι για τα παιδιά και χαρά για τον ενήλικα. και το μαγείρεμα που γίνεται με προσοχή είναι μια πράξη αγάπης.

Craig Claiborne

ποδιες

Λαβύρινθος από καραμέλες!

Με φελιζόλ και διάφορα είδη από καραμέλες φτιάχνουμε λαβύρινθο , έπειτα τοποθετούμε στρογγυλές καραμέλες στον λαβύρινθο και αρχίζουμε να τον κινούμε έτσι ώστε οι καραμέλες να διασχίσουν τον λαβύρινθο.

InCollageλαβυρινθος

Φτιάχνουμε καραμέλες από φρουτοχυμούς!

Φτιάχνουμε  πολυμερικές καραμέλες με δυο φλυτζάνια φρουτοχυμούς, τέσσερα φακελάκια ζελατίνης και μέλι!

InCollage 20240517 101448869

Παγωμένος κομήτης από μπανάνα!

Φτιάχνουμε ένα απολαυστικό κομήτη από παγωτό μπανάνα ! Οι κομήτες είναι φτιαγμένοι από πάγο και σκόνη. Στον παγωμένο κομήτη μας η παγωμένη μπανάνα είναι ο πάγος και το τριμμένο μπισκότο η σκόνη. Αν  τοποθετήσουμε τους κομήτες μας σε χωνάκια είναι έτοιμοι για ταξίδι! Κι εμείς  για να γευτούμε το απολαυστικό παγωτό!

InCollage pagvto

Smoothie φρούτων!

Προτείνουμε στα παιδιά να δημιουργήσουν έναν αλγόριθμο, μια σειρά από  βήματα που  ακολουθούμε για να φτιάξουμε ένα νόστιμο  smoothie φρούτων.

smoothies

Μυστικά μηνύματα με ζελέ φρούτων!

Γράφουμε  ή σχεδιάζουμε κάτι σε λευκό χαρτί μήνυμα με μπλε ξυλομπογιά ή κηρομπογιά, το κρύβουμε χρωματίζοντας επάνω με κόκκινες κυκλικές κινήσεις κι όταν επάνω τοποθετήσουμε το μπολ με το παγωμένο ζελέ το μήνυμα εμφανίζεται!

InCollage zele

Οι σταφίδες που χορεύουν!

Τι συμβαίνει όταν σε ένα διάφανο ποτήρι με σόδα ρίχνουμε σταφίδες; Βυθίζονται , έπειτα ανεβαίνουν

στην επιφάνεια και μετά πάλι στον πάτο.  Τι συμβαίνει;

σταφιδες

Ζαχαροπλαστική Στρωματογραφία!

Αρχαιολογική στρωματογραφία μέσα από τη ζαχαροπλαστική με μέλι, ταχίνι και μερέντα σε φέτες ψωμί του τοστ.

InCollage 20240522 111032489