Στο πλαίσιο του άξονα “Ένα ανοιχτό σχολείο…” με πρωτοβουλία του εικαστικού μας, έγινε ανταλλαγή καρτών των τάξεων Στ’ μεταξύ του 13ου Δημοτικού σχολείου Χαλανδρίου και του 3ου Δημοτικού σχολείου Βριλησσίων.
Με αφορμή ότι είναι δύο σχολεία στα σύνορα δύο Δήμων και εκατέρωθεν του πάρκου της Αττικής οδού είχαν την ιδέα να επικοινωνήσουν με άλλους συνομήλικους μαθητές μέσω των εικαστικών και της δημιουργίας.
Έτσι δημιούργησαν κάρτες διαστάσεων 25x50cm ζωγραφίζοντας με διάφορα υλικά. Έγραψαν ο καθένας/μια με τον δικό του/της χαρακτηριστικό τρόπο το όνομα του/της και ευχές .
Η χαρά μας ήταν μεγάλη όταν παραλάβαμε την δική τους κάρτα την τελευταία μέρα πριν τις διακοπές του Πάσχα και προλάβαμε να την δούμε.
Ευχόμαστε Καλό Καλοκαίρι!!!