Γιορτή λήξης σχολικής χρονιάς 2023-24
Άλλη μια όμορφη και δημιουργική σχολική χρονιά έφτασε στο τέλος της αφήνοντας πολλές γλυκές αναμνήσεις…
Στις 13 Ιουνίου 2024 το σχολείο μας γέμισε με τραγούδια και χορούς γιατί ¨η Μουσική τον κόσμο ενώνει και την Αγάπη μεγαλώνει”. Αυτό ήταν και το θέμα της γιορτής μας . Η μουσική ενώνει τις ψυχές των ανθρώπων και αποτελεί διέξοδο της ενεργητικότητας των παιδιών.
Και στο τέλος της γιορτής…
“Γονείς κυρίες και παιδιά
όλοι στο τέλος γίναμε
μια ωραία συντροφιά!”
Η μικρή αυλή μας γέμισε όμως και με χρώματα από τις ξεχωριστές δημιουργίες των παιδιών μας στην έκθεση που στόλισε κάθε γωνιά της.
ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ ΚΑΙ ΞΕΓΝΟΙΑΣΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
Φωτογραφικό υλικό εργαστηρίων δεξιοτήτων εκπαιδευτικής ρομποτικής
Φωτογραφικό υλικό Προγράμματος και εργαστηρίων δεξιοτήτων για την κλιματική αλλαγή
Εκπαιδευτική Εκδρομή
Τη φετινή χρονιά πραγματοποιήσαμε την εκπαιδευτική μας εκδρομή στο γραφικό χωριό Μαργαρίτες Μυλοποτάμου. Ανηφορίζοντας τα στενά σοκάκια του χωριού θαυμάσαμε τα γεμάτα χρώματα μαγαζάκια με τα κάθε λογής κεραμικά καλλιτεχνήματα.
Εμείς επισκεφτήκαμε το εργαστήριο κεραμικής “Ασημένια”, όπου μας περίμεναν οι φιλόξενοι ιδιοκτήτες τους, η κα Ασημένια και ο κ. Μανώλης. Αρχικά ο κ. Μανώλης μας έδειξε τον τρόπο που εργάζεται στον τροχό και δίνει μορφή στο κάθε κομμάτι πηλού που παίρνει στα χέρια του. Παρατηρώντας αυτή τη “μεταμόρφωση” του πηλού, άλλα παιδιά τη χαρακτήρισαν “μαγική” και άλλα “τέχνη”. Μα μήπως κάθε τέχνη δεν κρύβει κάτι το μαγικό;…
Κι αφού θαυμάσαμε τη γεμάτη δημιουργίες αυλή, ο κ. Μανόλης μας ξενάγησε σε άλλα μέρη του εργαστηρίου, δείχνοντάς μας υλικά και εργαλεία, εντυπωσιακά μεγάλα πήλινα δοχεία που χρησιμοποιούνταν σε παλιότερες εποχές, τον τρόπο που δούλευαν οι παλιοί κεραμοποιοί και βέβαια το φούρνο που ψήνεται ο πηλός στο εργαστήριο.
Μετά ήρθε η ώρα της δικής μας δημιουργίας… Σε διάφορα μέρη του εργαστηρίου οι μικροί μας μαθητές/τριες πήραν τον πηλό στα χεράκια τους και άφησαν ελεύθερη τη φαντασία τους.
Τις επόμενες μέρες όλα τα καλλιτεχνήματά μας ψήθηκαν στο μεγάλο φούρνο….
Γεμάτοι με όμορφες εικόνες και εμπειρίες επιστρέψαμε στο Νηπιαγωγείο μας. Και κάπως έτσι προσπάθησαν να αποτυπώσουν τις εντυπώσεις τους τα παιδιά μας:
Πρόγραμμα μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο
Τη φετινή σχολική χρονιά υλοποιήθηκε πρόγραμμα μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στην Α τάξη του Δημοτικού Σχολείου. Επισκεφτήκαμε λοιπόν την Α τάξη του συστεγαζόμενου 16ου Δημ. Σχολείου. Οι εκπαιδευτικοί και τα πρωτάκια μας υποδέχτηκαν με μεγάλη χαρά και πολλές εκπλήξεις που ενθουσίασαν τους μικρούς μας μαθητές.
Τα πρωτάκια με τις δασκάλες τους την κα Δέσποινα και την κα Κατερίνα, αρχικά μας έκαναν μια ξενάγηση στο σχολείο τους και στη συνέχεια μας οδήγησαν στην τάξη τους όπου μας έδειξαν τα βιβλία τους και τον τρόπο που δουλεύουν μέσα στην τάξη και συνεργάστηκαν με τα νήπια για να γράψουν το όνομά τους και να δημιουργήσουν μια κάρτα-ενθύμιο από την επίσκεψή τους.
Δεν έλειψαν βέβαια και τα παιγνίδια στην τάξη και στην αυλή…
Η επίσκεψή μας ολοκληρώθηκε με ένα υγιεινό κέρασμα!
Οι μικροί μας μαθητές για να ευχαριστήσουν για την καταπληκτική φιλοξενία τα πρωτάκια και τις δασκάλες τους χάρισαν τις δικές τους υπέροχες ζωγραφιές.