Η Όπερα διαδραστικά στα σχολεία

ΙΣΝ

Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος

Ωραία Ελένη Υπόκλιση Τελετή λήξηςΤο Γυμνάσιο Πλωμαρίου, συμμετείχε στο καινοτόμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Η Όπερα διαδραστικά στα Σχολεία”  που υλοποιήθηκε μαπό την Εθνική Λυρική Σκηνή. Το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα, προσαρμοσμένο στη σύγχρονη ψηφιακή εποχή, αλλά και στους κοινωνικούς προβληματισμούς των εφήβων τού σήμερα, στοχεύει στην εξοικείωση των νέων με την τέχνη του λυρικού θεάτρου μέσα από τη συμμετοχή τους σε μία διαδραστική παράσταση όπερας.

Το σχολείο μας επισκέφθηκαν καλλιτέχνες της Εθνικής Λυρικής Σκηνής και έδωσαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν ενεργά στη δράση και να εμπλακούν βιωματικά, ζώντας από κοντά τη μοναδική εμπειρία του δημιουργικού παλμού της προετοιμασίας της παράστασης τόσο στο τραγούδι όσο και στα σκηνικά.  Υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών του προγράμματος έλαβαν μέρος σε καλλιτεχνικά εργαστήρια και  συνδημιούργησαν πρωτότυπο ηχητικό, μουσικό και εικαστικό υλικό που εντάχθηκε στη ροή της παράστασης.  Ολοκληρώνοντας, οι μαθητές μας παρακολούθησαν και συμμετείχαν ανά ομάδες στην παράσταση που ανέβηκε  μέσα στο Δημοτικό Θέατρο της Μυτιλήνης.

Η τελετή λήξης έλαβε χώρα και τα θετικά συναισθήματα ήταν διάχυτα σε όλους τους συμμετέχοντες.