Το δικό μας Κυλικείο

?????????????

Η ταμπέλα που φιλοτεχνήσαμε!!!

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η δράση με το όνομα “Το δικό μας Κυλικείο” κατά την οποία μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς ανέλαβαν να ζωντανέψουν για λίγες μέρες το κυλικείο του σχολείου μας, μιας και δεν έχουμε ακόμα κυλικειούχο. Μέσα από τη συγκεκριμένη δράση, στην οποία συνεργάστηκαν μικροί και μεγάλοι, οι μαθητές μας γνώρισαν τα μυστικά της υγιεινής διατροφής, της λειτουργίας του σχολικού κυλικείου, κατέγραψαν τις προτιμήσεις των συμμαθητών τους και δοκίμασαν νόστιμα εδέσματα.

Πατήστε την επιλογή “Περισσότερα” για να διαβάσετε σύντομη περιγραφή της δράσης και να δείτε φωτογραφίες!!!

Το δικό μας τμήμα είχε αναλάβει να λειτουργήσει το κυλικείο την Τετάρτη 21 Οκτωβρίου 2015 και οι μικροί μας κυλικειούχοι ήταν πανέτοιμοι και στο πόστο τους και στα δύο διαλείμματα που λειτούργησε το κυλικείο μας!!! Οι γονείς είχαν φροντίσει να μας εφοδιάσουν με υγιεινές λιχουδιές σύμφωνα με τους ισχύοντες νόμους για τη λειτουργία των σχολικών κυλικείων, κουλούρια Θεσ/κης, υλικά για τοστ κ.α. Κατά την πρώτη ώρα οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και ο καθένας ανέλαβε και από έναν ρόλο. Δύο μάλιστα παιδιά ανέλαβαβ να καταγράφουν τις προτιμήσεις των συμμαθητών τους για να τις επεξεργαστούε στατιστικά στα Μαθηματικά!!! Κατόπιν η ομάδα παραγγελιών πέρασε από κάθε τάξη και πήρε παραγγελίες από τους μαθητές κυρίως για να προετοιμάσουμε τις τροφές που χρειάζονται ψήσιμο π.χ. τοστ ή στίψιμο π.χ. πορτοκαλάδα. Πολύτιμοι βοηθοί στο έργο μας οι μητέρες του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας. Τις ευχαριστούμε θερμά!!!

Οι μητέρες του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Η δράση είχε μεγάλη επιτυχία και τα χρήματα που συγκεντρώθηκαν παραδόθηκαν στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για να ενισχύσει το έργο του!!!

Δείτε στις παρακάτω φωτογραφίες τη δράση με σύντομα σχόλια!!!

Στολίσαμε το χώρο έξω από το Κυλικείο και φυσικά βάλαμε και τον Τιμοκατάλογο.

1,2,3 Ξεκινάμε!!!

Φοράμε τα γάντια και έτοιμοι για την παρασκευή των τοστ!!!

Φοράμε τα γάντια και έτοιμοι για την παρασκευή των τοστ και το στίψιμο της πορτοκαλάδας!!!

Και η ταμίας στη θέση της!!!

Τοποθετούμε τα συσκευασμένα προϊόντα στα τραπέζια έξω από το Κυλικείο και αναμένουμς τους μικρούς μας πελάτες, τους συμμαθητές μας!!!

Παιδιά μη σπρώχνεστε!!! Όλοι θα πάρετε!!!

Το διάλειμμα χτύπησε και οι πελάτες κατέφτασαν!!!    Παιδιά μη σπρώχνεστε!!! Όλοι θα πάρετε!!!

Και στο δεύτερο διάλειμμα ξεπουλήσαμε!!!