Το συγκριτικό πλεονέκτημα της Φυσικής Αγωγής έναντι όλων των άλλων μαθημάτων είναι η πρακτική της φύση, η οποία δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές για κίνηση, άσκηση και εκτόνωση που είναι ιδιαίτερα αναγκαία κατά τη διάρκεια της καραντίνας. Η παρούσα πρόταση δίνει παραδείγματα πρακτικών μαθημάτων στην πλατφόρμα WEBEX.
Βήμα 1ο: Ξεκινάμε αντιγράφοντας στο chat του δωματίου μας τηλε-εκπαίδευσης το σύνδεσμο για την προθέρμανση: https://youtu.be/29lB2lyqOeg (06′ 05”). Λέμε στους μαθητές να πατήσουν επάνω στο σύνδεσμο για να τους μεταφέρει στο βίντεο.
Βήμα 2ο: Με το σύνθημά μας πατάνε όλα τα παιδιά μαζί να παίξει το βίντεο ώστε να κάνει όλη η τάξη συγχρόνως προθέρμανση βλέποντας το βίντεο και κάνοντας τις ασκήσεις σε πραγματικό χρόνο!
Βήμα 3ο: Με το που τελειώσει το 1ο βίντεο αντιγράφουμε στο chat του δωματίου μας τηλε-εκπαίδευσης έναν από τους παρακάτω συνδέσμους για το κυρίως πρόγραμμα:
Link για πρόγραμμα ενδυνάμωσης κοιλιακών: https://youtu.be/P3z0msnj8AM (19′ 26”)
Link για πρόγραμμα ενδυνάμωσης ραχιαίων: https://youtu.be/jDCnH2PINEg (14′ 53”)
Link για πρόγραμμα ενδυνάμωσης χεριών: https://youtu.be/obo_jqY14oU (15′ 05”)
Link για πρόγραμμα ενδυνάμωσης ποδιών: https://youtu.be/SZK1tF6bIck (25′ 35”)
Λέμε στους μαθητές να πατήσουν επάνω στο σύνδεσμο για να τους μεταφέρει στο βίντεο.
Βήμα 4ο: Με το σύνθημά μας πατάνε όλα τα παιδιά μαζί να παίξει το βίντεο ώστε να κάνει όλη η τάξη συγχρόνως το κυρίως πρόγραμμα βλέποντας το βίντεο και κάνοντας τις ασκήσεις σε πραγματικό χρόνο!
Βήμα 5ο: Με το που τελειώσει το 2ο βίντεο αντιγράφουμε στο chat του δωματίου μας τηλε-εκπαίδευσης το συνδέσμο για την αποθεραπεία:
Link για τεχνική χαλάρωσης με αναπνοές: https://youtu.be/YvgzqyBnpqo (03′ 17”)
Λέμε στους μαθητές να πατήσουν επάνω στο σύνδεσμο για να τους μεταφέρει στο βίντεο.
Βήμα 6ο: Με το σύνθημά μας πατάνε όλα τα παιδιά μαζί να παίξει το βίντεο ώστε να κάνει όλη η τάξη συγχρόνως την τεχνική χαλάρωσης!
Έτσι ολοκληρώνεται ένα ημερήσιο μάθημα πρακτικής ΦΑ με τηλε-εκπαίδευση!
Καλή σας επιτυχία!
Νίκο καλημέρα,
Πολύ ωραία η δουλειά σου με τα βίντεο.
Συγχαρητήρια.
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.
Με εκτίμηση.
Τζορμπα εισαι οπως ησουν παντα, χαλαροςςςς. Επεσα πανω στα βιντεακια σου κανοντας ενα σεναριο για την τηλεκπαιδευση. Ελπιζω καποια στιγμη να βρεθουμε και απο κοντα να παιξουμε τενις,πριν γερασουμε! Συνεχισε τις καλες πρακτικες! Βαγγελης τσιουστας
Να’σαι παντα καλα συμπαικτη και θα ξαναπαιξουμε μην ανησυχεις!