Αθλητικά Νέα

Σχολικό Πρωτάθλημα 2023 – 14/2 (Αποτελέσματα)

Ένα άρθρο του Παναγιώτη Νταβέλου

Η Τρίτη 14 Φεβρουαρίου και 3η ημέρα των σχολικών αγώνων για το σχολείο μας, ήταν μία μέρα γεμάτη ανατροπές, χαρές και λύπες παράλληλα. Από τους αγώνες της γυναικείας ομάδας βόλεϊ και της αντρικής ομάδας ποδοσφαίρου αντίστοιχα, έναντι των σχολικών ομάδων του Λεωνιδίου, το σχολείο μας αποκόμισε μία νίκη και μία ήττα.

Πιο συγκεκριμένα, η ημέρα ξεκίνησε με των αγώνα βόλεϊ γυναικών, όπου η ομάδα μας αντιμετώπισε την ομάδα του ΓΕ.Λ. Λεωνιδίου και επικράτησε με 2-0. Και οι δύο ομάδες, έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους, όμως η ευστροφία και η σωστή προσέγγιση του αγώνα, από πλευράς της ομάδας μας, της επέφερε την πολυπόθητη νίκη, εξασφαλίζοντάς της το εισιτήριο για τον ημιτελικό.

Μετά τον αγώνα του βόλεϊ, σειρά είχε ο αγώνας ποδοσφαίρου αγοριών. Ένας αγώνας με πολύ ένταση, δυνατές στιγμές και τον τελικό αποκλεισμό της ομάδας μας από τον ημιτελικό του πρωταθλήματος. Η αναμφισβήτητη ένταση του αγώνα, έγινε εμφανής από την αρχή του αγώνα, με τις δύο ομάδες να μη χάνουν ευκαιρία ανεκμετάλλευτη. Το πρώτο ημίχρονο, έληξε με το απόλυτο 0-0, με τις δύο ομάδες να βάζουν τα δυνατά του για να επικρατήσουν στο δεύτερο. Δύο συνεχόμενα γκολ από πλευρά του ΓΕ.Λ. Λεωνιδίου, ταρακούνησαν την ομάδα μας, όπου με τα γρήγορα αντανακλαστικά της κατάφερα σε πολύ λίγο χρόνο να ισοφαρίσει και να λήξει τον αγώνα στο 2-2. Όλα κρίθηκαν στα πέναλτι, όπου η αντίπαλη ομάδα σκόραρε και τα τρία από τα τρία πέναλτι, ενώ η δική μας δεν σκόραρε κανένα, αποκόπτοντας την πορεία της προς τον ημιτελικό.

Η σχολική εφημερίδα θα ήθελε να συγχαρεί όλους τους αθλητές και τις αθλήτριες τόσο του σχολείου μας, όσο και του ΓΕ.Λ. Λεωνιδίου, για τη συμμετοχή τους στους αγώνες, καθώς και για το αθλητικό ήθος που τους διέκρινε. Όλοι έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό σε δύο απαιτητικούς αγώνες, καθένας από τους οποίους ανέδειξε διαφορετικό νικητή. Θα θέλαμε να συγχαρούμε την ομάδα βόλεϊ γυναικών για τη νίκη και καλή επιτυχία στον ημιτελικό, καθώς και την ομάδα ποδοσφαίρου ανδρών, στην οποία ευχόμαστε του χρόνου να τα καταφέρει!

Πρωταθλητής είναι αυτός που σηκώνεται όταν δεν μπορεί.

Jack Dempsey (1895-1983)