Κατηγορίες
Αθλητικά Νέα Γενικά νέα

Ο Πήγασος πετά στα ύψη

Του Ηλία Σκαντζού

Νίκη για τον Πήγασο το απόγευμα του Σαββάτου (5-3-22) κόντρα στην Κορωνίδα Λυγουριού με σκορ 75-45.

Η ομάδα του Πήγασου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι έτοιμη να διεκδικήσει το αποτέλεσμα. Η πίεση στον αντίπαλο, ώστε να μην κυκλοφορεί εύκολα την μπάλα αλλά και τα κοψίματα στην μπασκέτα, έφεραν αρκετούς πόντους, ενώ δέχτηκε μόνο 12, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με σκορ 22-12. Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την ίδια λογική πιέζοντας τον αντίπαλο και αυξάνοντας την διαφορά στους 20 πόντους (36-16). Τα σουτ δεν ήταν το δυνατό σημείο της ομάδας κι έτσι την λύση έδωσαν οι διεισδύσεις προς το καλάθι. Η τρίτη και η τέταρτη περίοδος τελείωσε χωρίς να αγχωθεί η ομάδα της Θυρέας, ενώ δόθηκε η δυνατότητα σε νεαρούς παίκτες να πάρουν χρόνο συμμετοχής. Το τελικό αποτέλεσμα με 75-45 έδωσε στον Πήγασο μια άνετη νίκη στοχεύοντας στο επόμενο παιχνίδι του Σαββάτου με την Νέα Κίο το οποίο και θα είναι από τα σημαντικότερα της σεζόν.

Οι στρογγυλοί τριάντα αλλά και οι πόντοι που δέχτηκε η τοπική ομάδα αποδεικνύουν την σκληρή και αδιάκοπη δουλειά που γίνεται. Σε κάθε ενδεχόμενο και σε οποιαδήποτε θέση κι αν  τερματίσει ο Πήγασος, μόνο καλές εντυπώσεις θα λάβει.