Κατηγορίες
Αθλητικά Νέα

Η αθλητική μας ενημέρωση

Σημαντική νίκη για τον Πήγασο κόντρα στον Α.Ο Ξυλοκάστρου με 74-64.

Η ομάδα του Άστρους από την αρχή του παιχνιδιού έδειξε τις διαθέσεις της: η πίεση που άσκησε μαζί με την ευστοχία στην επίθεση ήταν καλοί οιωνοί για την συνέχεια. Βέβαια υπήρξαν και προβλήματα κυρίως στα αμυντικά ριμπάουντ με αποτέλεσμα η ομάδα του Άστρους να δεχτεί κάποια εύκολα καλάθια. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 20-18 και έγινε αντιληπτό πως θα γινόταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι χωρίς κάποιο φαβορί για την νίκη. Έτσι συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο με το σκορ να βρίσκεται στο 36-29. Τα δύο τελευταία δεκάλεπτα έληξαν με διάφορα 10 πόντων 57-47 και 74-64 αντίστοιχα κρατώντας την αγωνία μέχρι τέλους. Επίσης υπήρξαν στο παιχνίδι και διάφορες εντάσεις με αποτέλεσμα να υπάρξουν και αποβολές.

Η διπλή ισοβαθμία με την Κίο και η Ασίνη που καραδοκεί στην τρίτη θέση κάνουν το κυνήγι για τον τίτλο πολύ ενδιαφέρον.

Νίκη για τον Πανθυρεατικό με 3-0 κόντρα στον Ηρακλή Βερβένων στις (19-2-21)

Η ομάδα του Άστρους επικράτησε εύκολα το μεσημέρι του Σαββάτου χωρίς η αντίπαλος της να της βάζει δύσκολα. Βέβαια στο πρώτο ημίχρονο για να «ανοίξει» το σκορ έπρεπε η ομάδα των Βερβένων να βάλει αυτογκόλ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανθυρεατικός μπήκε καλύτερα δημιουργώντας φάσεις και πιέζοντας για επιπρόσθετα γκολ. Αυτά ήρθαν περίπου στο 75ο λεπτό «κλειδώνοντας» το αποτέλεσμα. Αξιοσημείωτο ήταν ότι και  οι δύο ομάδες έβαλαν παίχτες μικρούς σε ηλικία για να πάρουν χρόνο συμμετοχής.

Με την ισοπαλία του Βρασιάτη στην Μεγαλόπολη και ένα παιχνίδι λιγότερο, ο Πανθυρεατικός άρχισε να καλύπτει σιγά σιγά το προβάδισμα που έχει η ομάδα του Αγίου Ανδρέα. Στον αντίποδα ο Ηρακλής προσπαθεί να μείνει όρθιος και να μην έρθει κάποιος αναπάντεχος υποβιβασμός.