Γενικά νέα Πολιτιστικά Νέα

Εκδρομή στο Ανάπλι

Στα πλαίσια των σχολικών μας εκδρομών, για το σχολικό έτος 2022-23, τη Δευτέρα 24 Οκτωβρίου, το σχολείο μας πραγματοποίησε την πρώτη του εκδρομή στο γραφικό Ναύπλιο, με τα μεσαιωνικά κάστρα και τα βενετσιάνικα, αρχοντικά κτήρια του. Κατά τη διάρκεια της εκδρομής, είχαμε επίσης τη δυνατότητα να περιηγηθούμε στο Αρχαιολογικό Μουσείου του Ναυπλίου και να θαυμάσουμε τις μυκηναϊκές συλλογές από τα ανάκτορα της Αργολίδος, καθώς επίσης και να εξερευνήσουμε την παλαιά πόλη του Ναυπλίου, με τις πλακόστρωτες πλατείες της και τα σοκάκια της.

Κάτω από τον ηλιόλουστο ήλιο και δίπλα στη μαγεία της θάλασσας του Αργολικού Κόλπου, το σχολείο μας απόλαυσε στο έπακρο την εκδρομή του, στο στολίδι του νομού Αργολίδας.