Μένουμε σπίτι !!!

Μαρ 202024

Με τον ερχομό του κορονοιού εμφανίζονται όλο και πιο πολλές άγνωστες λέξεις που μας προκαλούν φόβο, άγχος, πανικό και άλλα αρνητικά συναισθήματα. Ας αναλογιστούμε  λοιπόν τι μπορεί να συμβαίνει στην ψυχή και στο μυαλό των μικρών παιδιών που αναρωτιούνται γιατί μένουν στο σπίτι και δεν πάνε στο σχολείο, που παίζουν μόνα τους και όχι με τους φίλους τους, που τους απαγορεύεται να επισκεφθούν τον παππού και την γιαγιά μολονότι μένουν στο διπλανό σπίτι, που βλέπουν τους γονείς τους να είναι προβληματισμένοι και αδυνατούν να καταλάβουν την αιτία.  Ως γονείς και ως εκπαιδευτικοί οφείλουμε να διαχειριστούμε την νέα αυτή δυσάρεστη πραγματικότητα με ψυχραιμία και αφού ενημερωθούμε να μιλήσουμε στα παιδιά με ειλικρίνεια χωρίς να αποκρύπτουμε κάτι αλλά και χωρίς να τα υπερφορτώνουμε με πληροφορίες, με σαφή και απλά λόγια εστιάζοντας κυρίως στα μέτρα προφύλαξης/πρόληψης και στην τήρηση των κανόνων υγιεινής. Είναι εξίσου σημαντικό να  εστιάσουμε στην τωρινή κατάσταση χωρίς να κάνουμε μελλοντικές καταστροφικές σκέψεις καθώς είναι απαραίτητο να  ενισχύσουμε  το αίσθημα της ασφάλειας.

Μια πρωτότυπη  ιστορία είναι  αυτή της συναδέλφου Νίκου Βασιλικής που μας αφηγείται ¨το πάθημα του κορονοιού ¨. Ξεφύλλισε το παραμύθι πατώντας  εδώ και χρησιμοποίησε κάθε υλικό που έχεις στο σπίτι είτε για να κατασκευάσεις κάποιον από τους ήρωες του παραμυθιού είτε να  ζωγραφίσεις κάτι που σε εντυπωσίασε.Να και μια άλλη ιστορία για να  μπορέσεις να καταλάβεις όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω σου αυτόν τον καιρό.

από κάτω από: ΑΡΘΡΑ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μένουμε σπίτι !!!

Τα σχόλια είναι κλειστά.