ΟΙ ΤΑΞΕΙΣ ΜΑΣ

ΣΧΩΡΤΣΑΝΙΤΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

Καλό και … ασφαλές καλοκαίρι!

Ιούλ 202031

Δραστηριότητες Δ΄Τάξης

Μαΐ 202010

Αγαπητοί μαθητές,

Δεδομένου ότι έχει αποκατασταθεί η λειτουργικότητα της πλατφόρμας ασύγχρονης εκπαίδευσης e-me, σας ενημερώνω ότι οι δραστηριότητες της Δ΄Τάξης από την Παρασκευή 8 Μαΐου 2020 αναρτώνται στη συγκεκριμένη πλατφόρμα. Για είσοδο επιλέξτε:

Ψηφιακή Εκπαιδευτική Πλατφόρμα e-me

Η εκπαιδευτικός της Τάξης

Αναγνωπούλου Ακριβή

5η Δραστηριότητα Γεωγραφίας.

Μαΐ 20208

Αγαπητοί μαθητές στον τοίχο της Κυψέλης Γεωγραφίας της ΣΤ΄ Τάξης έχει ανεβεί η εργασία «Τα κράτη της Ασίας» (ΚΛΙΚ ΕΔΩ). Αναμένω τα σχόλιά σας και τις απαντήσεις σας!

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δεδομένου ότι έχει αποκατασταθεί η λειτουργικότητα της εφαρμογής, οι δραστηριότητες θα αναρτώνται αποκλειστικά στην πλατφόρμα ασύγχρονης εκπαίδευσης e-me.

5η Δραστηριότητα Μαθηματικών Δ΄ Τάξης

Μαΐ 20203

Αγαπητοί μαθητές στον τοίχο της κυψέλης Δ΄Τάξης έχει ανεβεί η 5η δραστηριότητα μαθηματικών με τίτλο: Ασκήσεις κάθετης διαίρεσης. Τη δραστηριότητα μπορείτε να βρείτε παρακάτω:

5η Δραστηριότητα Μαθηματικών Ασκήσεις κάθετης διαίρεσης

Καλή επιτυχία!

4η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΓΕΩΓΡΑΦΙΑΣ ΣΤ΄ΤΑΞΗΣ

Απρ 202030

Αγαπητοί μαθητές στην Κυψέλη Γεωγραφίας της ΣΤ΄Τάξης σας έχει ανατεθεί η εργασία «Η θέση και το φυσικό περιβάλλον της Ασίας μέσω της εφαρμογής e-me Assignments. Σε περίπτωση που δεν είναι δυνατή η είσοδός σας στην εφαρμογή η εργασία έχει ανεβεί και στον «Τοίχο» της Κυψέλης (ΚΛΙΚ ΕΔΩ). Αναμένω τα σχόλιά σας και τις απαντήσεις σας!

4η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΓΛΩΣΣΑΣ Δ΄ ΤΑΞΗΣ

Απρ 202030

Αγαπητοί μαθητές παρακάτω θα βρείτε την 4η Δραστηριότητα Γλώσσας με τίτλο: «Ηλιαχτίδα». Καλή Πρωτομαγιά!

4η Δραστηριότητα Γλώσσας- Ηλιαχτίδα

4η Δραστηριότητα Ιστορίας Δ΄Τάξης: Ενότητα 26- Οι φάσεις του πολέμου.

Απρ 202028

Αγαπητοί μαθητές στον τοίχο της ΚΥΨΕΛΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ Δ ΄ΤΑΞΗΣ έχει ανέβει η 4η Δραστηριότητα Ιστορίας. Μπορείτε να τη βρείτε κάνοντας κλικ ΕΔΩ

Μπορείτε να δείτε τις δραστηριότητες παρακάτω. Προϋπόθεση να έχετε διαβάσει πολύ καλά το κείμενο και τα παραθέματα της Ενότητας 26: Οι φάσεις του πολέμου (κάνε κλικ ΕΔΩ):

Ενότητα 26: 1η Δραστηριότητα

Ενότητα 26: 2η Δραστηριότητα

Ενότητα 26: 3η Δραστηριότητα

Ενότητα 26: 4η Δραστηριότητα

Ενότητα 26: 5η Δραστηριότητα

Ενότητα 26: 6η Δραστηριότητα.

Αφού ολοκληρώσετε την επεξεργασία του κεφαλαίου πρέπει να κάνετε τις εργασίες 1 και 2 του Τετραδίου Εργασιών σελ. 33

4η Δραστηριότητα Θρησκευτικών Ε΄ Τάξης: Οι Προφήτες της Βίβλου 1

Απρ 202028

Αγαπητοί μαθητές,

Μέχρι να ομαλοποιηθεί η λειτουργία της εφαρμογής e-me Assignments θα συνεχίσουμε τις δραστηριότητες από τον τοίχο της κυψέλης (Κάνε κλικ ΕΔΩ). Παράλληλα θα συνεχίσετε να βλέπετε τις δραστηριότητες και στο ιστολόγιό μας.

Στο σημερινό μας μάθημά θα ασχοληθούμε με τους Προφήτες (Ενότητα 4). Αρχικά λοιπόν θα πρέπει να διαβάσετε τα κείμενα της σελίδας 62 – 63: 1. Κλήση και αφοσίωση – O προφήτης Σαμουήλ. Για όσους δεν έχουν το βιβλίο οι σελίδες βρίσκονται παρακάτω:

350950003-FAKELOS-MATHITI-THRISKEFTIKA-E-DHMOTIKOU 62 63

Αφού διαβάσετε τα κείμενα παρακολουθήστε μια παρουσίαση του μαθήματος ΕΔΩ.

Τέλος για να αξιολογήσετε την κατανόηση του μαθήματος κάντε το παρακάτω KOYΪΖ:

ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΣ ΤΗΣ ΒΙΒΛΟΥ 1

4η Δραστηριότητα Δ΄ Τάξης (Μαθηματικά)

Απρ 202027

Αγαπητοί μαθητές, παρακάτω θα βρείτε την 4η Δραστηριότητα Μαθηματικών. Καλή επιτυχία!

4η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ! – ΕΠΑΝΕΝΑΡΞΗ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Απρ 202027

Αγαπητοί μαθητές – αγαπητοί γονείς,

Χριστός Ανέστη! Χρόνια Πολλά σε όλους! Ευχόμαστε σύντομα να έχουμε τη δυνατότητα να σας έχουμε κοντά μας!

Από σήμερα 27/4/2020 θα ξεκινήσουν και πάλι οι δραστηριότητες Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης. Η βασική πλατφόρμα στην οποία θα πρέπει να απευθύνεστε για να εργαστείτε σε αυτές είναι οι Κυψέλες μας στην πλατφόρμα e-me. Στον τοίχο της κυψέλης, αλλά και στην εφαρμογή e-me Assignments θα υπάρχουν από εδώ και στο εξής οι δραστηριότητές σας. Για μικρό χρονικό διάστημα θα βρίσκετε εργασίες και στον ιστότοπό μας.

« Παλιότερα άρθρα
Αύγουστος 2020