Η νέα μας Σελίδα είναι έτοιμη!

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

σας καλωσορίζουμε στην ανανεωμένη ιστοσελίδα του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του 20ου Δημοτικού Σχολείου Αγίου Δημητρίου.

Σκοπός της ιστοσελίδας είναι η πληροφόρηση, η συμμετοχή στα τρέχοντα του Συλλόγου & του Σχολείου μας και η άμεση επικοινωνία για μια πιο συνεκτική σχολική κοινότητα.

Στη νέα μας ιστοσελίδα θα μπορείτε να βρείτε:

• Νέα και ανακοινώσεις, τρέχουσες και παλαιότερες*
  • Πληροφορίες για τις Δράσεις – Εκδηλώσεις – Παρεμβάσεις του Συλλόγου
  • Πληροφορίες για διοικητικά θέματα του Συλλόγου
  • Επικοινωνία με το Σύλλογο για σκέψεις, σχόλια, προτάσεις και ιδέες

Επισημαίνουμε πως η ιστοσελίδα εκπροσωπεί αποκλειστικά το Σύλλογο και όχι το Σχολείο.

*Η ιστοσελίδα περιέχει παλαιότερες ανακοινώσεις, με βάση κυρίως αντίστοιχες αναρτήσεις στη σελίδα του Συλλόγου στο facebook.

Συνεδρίαση Διοικητικού Συμβουλίου 30/9/2022

Την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022 και ώρα 18:30 θα πραγματοποιηθεί η ανοιχτή Συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου (ΔΣ) του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του 20ου Δημοτικού Σχολείου Αγίου Δημητρίου.

Η Συνεδρίαση θα λάβει χώρα στο Γραφείο του Συλλόγου (είσοδος από Αργοστολίου 51).

Τα θέματα της Ημερήσιας Διάταξης της Συνεδρίασης:

• Προγραμματισμός Δραστηριοτήτων 2022-2023
  • Ερωτηματολόγιο Αξιολόγησης Δράσεων-Έργου
  • Προγραμματισμός Σχολικής Φωτογράφισης
  • Εκλογές για την ανάδειξη των οργάνων του Συλλόγου, μέχρι 31/12/2022
  • Προγραμματισμος Δράσεων του Συλλόγου

Με βάση το Καταστατικό του Συλλόγου, οι συνεδριάσεις του ΔΣ είναι ανοικτές σε όλα τα μέλη του Συλλόγου, με δικαίωμα λόγου και όχι ψήφου.

Ετήσια Συνδρομή 2022-2023

Η ετήσια συνδρομή των μελών, η οποία ανέρχεται στο ποσό των 10 ευρώ*, αποτελεί τον βασικό οικονομικό πόρο του Συλλόγου μας.

Αξιοποιείται για να ενισχυθούν οι μαθητές και το Σχολείο μας και για να ενδυναμωθούν οι δεσμοί ανάμεσα στα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας μέσα από ποικίλες εκδηλώσεις, πρωτοβουλίες και δράσεις που πραγματοποιούνται στο πλαίσιο της σχολικής ζωής.

Ως γονείς και κηδεμόνες στηρίζουμε την κοινή προσπάθεια και καταβάλλουμε την ετήσια συνδρομή μας, η οποία επιστρέφει στο ακέραιο στα παιδιά μας.

* Η συνδρομή αφορά μια οικογένεια, ασχέτως του πόσα παιδιά από την οικογένεια φοιτούν στο Σχολείο.

Οι ώρες λειτουργίας των γραφείων του Συλλόγου (είσοδος από Αργοστολίου 51):

Κυριακή 12:00-13:30

Καλωσορίζοντας τα πρωτάκια μας! (2022)

Ο Σύλλογος καλωσορίζει τους μικρούς μαθητές της Α΄ τάξης στο νέο σχολικό έτος 2022-2023!

Ευχόμαστε να έχετε μια πλούσια σε νέες εμπειρίες, όμορφη σχολική χρονιά, με υγεία πάνω από όλα, δύναμη και θετική σκέψη και ενέργεια!

Τα δωράκια καλωσορίσματος στα πρωτάκια μας!

Α Τάξης 2022

Ευχές για μια καλή & δημιουργική σχολική χρονιά! (2022)

Μια νέα σχολική χρονιά ξεκινάει και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων θέλει να ευχηθεί στις μαθήτριες και μαθητές του σχολείου μας να έχουν μια χρονιά με Υγεία, Πρόοδο και Ευημερία.
Ευχόμαστε η πορεία όλων μας μέχρι το καλοκαίρι να είναι εποικοδομητική και επιτυχημένη, τα παιδιά μας να είναι χαρούμενα, να μην σταματήσουν να ελπίζουν και να προσπαθούν, οι εκπαιδευτικοί μας να συνεχίσουν να έχουν έμπνευση και όρεξη και το σχολείο μας να είναι ένα καθαρό και ασφαλές περιβάλλον για όλους.
Ως Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων ελπίζουμε και ευχόμαστε να πραγματοποιηθούν όλα τα «ΘΕΛΩ» μας και να μείνουν στην άκρη τα «ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ» που τις τελευταίες δυο χρονιές η έξαρση της πανδημίας περιόρισε, εμπόδισε και δεν βοήθησε στην υλοποίηση όλων των στόχων μας.
Καλή χρονιά με δύναμη και πολλούς νέους στόχους για μικρούς και μεγάλους.

Εβδομάδα Κινητικότητας 2022

Η επιστολή του Συλλόγου μας προς τον Δήμο Αγίου Δημητρίου με προτάσεις για την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας 2022

Ευχαριστήρια Επιστολή από την «Παιδόπολη Αλίμου» (II)

Για άλλη μια φορά, και πάλι με ιδιαίτερη χαρά, λάβαμε Ευχαριστήρια Επιστολή από την «Παιδόπολη Αλίμου» για τη νέα δωρεά που έκανε ο Σύλλογός μας, μετά και την επιτυχημένη δράσης συγκέντρωσης ειδών στα γραφεία του Συλλόγου

Καλό Καλοκαίρι!

Καλοκαίρι 2022

Καλοκαιρινή Γιορτή 2022: Δώρα Λαχειοφόρου

Η λίστα των λαχνών της καλοκαιρινής γιορτής (Σάββατο 18 Ιουνίου 2022).

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Όλα τα δώρα είναι ευγενικές χορηγίες προς τον Σύλλογο και δεν αλλάζονται.

Τα δώρα του Συλλόγου στα εκτάκια μας (2022)

Μετά και από το επιτυχημένο party αποφοίτησης, ο Σύλλογός μας, πιστός στις παραδόσεις του, αποχαιρετά τα εκτάκια μας με όμορφα δωράκια που θα τους θυμίζουν το σχολείο μας. Μαζί με τα δώρα του Συλλόγου, όλα τα παιδιά έλαβαν ένα συμβολικό «Αριστείο».

Καλή πρόοδο στα παιδιά!

ΣΤ 2022 7

ΣΤ 2022

Λεύκωμα ΣΤ’ Τάξης

Την Παρασκευή 10 Ιουνίου 2022 ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων παρέδωσε στους μαθητές της ΣΤ’ Τάξης το τελευταίο ενθύμιο της σχολικής τους φωτογράφισης. Το λεύκωμα περιλαμβάνει αναμνηστικές φωτογραφίες, τόσο του σχολείου μας όσο και των Μαθητών μας, μαζί με τις ευχές τους, καθώς επίσης και τις ευχές των δασκάλων τους, της Διευθύντριας και του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.
Ευχόμαστε στα παιδιά μας κάθε επιτυχία στο νέο τους ξεκίνημα! Με τόλμη, δύναμη και υπομονή, να ξεπεράσουν τους εαυτούς τους και να απογειώσουν τα όνειρά τους. Και φυσικά σε όλους τους γονείς/κηδεμόνες, να έχετε πίστη και να είστε συνοδοιπόροι σε κάθε τους βήμα, σε κάθε νέο ορίζοντα της ζωής τους!
ΣΤ 1