Αρχική » Ερωτηματολόγιο Αποτίμησης

Ερωτηματολόγιο Αποτίμησης

Προκειμένου να καταγραφούν τα ποσοτικά αποτελέσματα του προγράμματός μας μετρήθηκαν συγκεκριμένοι δείκτες πριν από την έναρξη του προγράμματος και με την ολοκλήρωσή του μέσω ερωτηματολογίων σε κλίμακα Likert. Αρχικά, όλοι/ες οι μαθητές/τριες της Α’ Λυκείου συμπλήρωσαν ένα ερωτηματολόγιο καταγραφής αναγκών (ερωτηματολόγιο εισόδου). Με την ολοκλήρωση του ιστολογίου οι ίδιοι/ιες μαθητές/τριες κλήθηκαν να περιηγηθούν σε αυτό, να αλληλεπιδράσουν με τις δραστηριότητες και να συμπληρώσουν ένα ερωτηματολόγιο αποτίμησης (ερωτηματολόγιο εξόδου).

Από τους/τις 96 μαθητές/τριες που απάντησαν στα ερωτηματολόγια προέκυψε ότι εξοικειώθηκαν με τους όρους ψηφιακή πολιτειότητα (εξόδου: 76,6% ναι – εισόδου: 24% ναι) και ψηφιακός πολίτης (εξόδου: 96,9% ναι – εισόδου: 62,5% ναι). Γνώρισαν καλύτερα τα δικαιώματα (εξόδου: 42,7%, πολύ  – εισόδου: 39,6% μέτρια) και τις υποχρεώσεις τους (εξόδου: 42,7% πολύ – εισόδου: 38,5% μέτρια) στον ψηφιακό κόσμο. Χρησιμοποίησαν περισσότερο τους κανόνες netiquette κατά τις επικοινωνίες τους (εξόδου: 44,2% πολύ – εισόδου: 38,9% αρκετά) και αναγνώρισαν καλύτερα τα δικαιώματά τους σε περίπτωση που δεχτούν κάποια κυβερνοαπειλή (εξόδου: 97,9 % ναι-εισόδου: 86,5% ναι). Θεώρησαν σε μεγαλύτερο ποσοστό ότι η ΤΝ επηρεάζει τα ψηφιακά τους δικαιώματα (εξόδου: 71,9 % ναι – εισόδου: 59,4% ναι) και συνέχισαν να θέλουν να ενημερωθούν για θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο (εξόδου: 78,1 % -εισόδου: 75% ναι).  Τα παραπάνω αποτελέσματα της έρευνας έδειξαν ότι η αλληλεπίδραση των μαθητών/τριών με το ιστολόγιο ενίσχυσε τις γνώσεις και τις στάσεις τους σε όλες τις θεματικές αφού παρατηρήθηκε αύξηση σε όλους τους δείκτες. Ως εκ τούτου, το πρόγραμμά μας κρίθηκε επιτυχημένο αφού εκπλήρωσε τους στόχους που είχαν τεθεί αρχικά.