Καλώς ήρθατε στη σελίδα μας!

Το σχολείο μας κατά το σχολικό έτος 2023-2024 υλοποίησε πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο «Ψηφιακή Πολιτειότητα στην Ευρωπαϊκή Ένωση – Digital Citizenship in EU». Κύριος στόχος του προγράμματος ήταν η μελέτη των δικαιωμάτων και των υποχρεώσεων των παιδιών και των νέων στον ψηφιακό κόσμο, σύμφωνα με όσα ορίζει η Ευρωπαϊκή Ένωση. Οι μαθητές/τριες αρχικά διενέργησαν μία ποσοτική έρευνα σχετική με την ασφάλεια των νέων στο Διαδίκτυο και έπειτα αξιοποίησαν πληθώρα εργαλείων web 2.0 για να δημιουργήσουν το παρόν ιστολόγιο, στο οποίο ενσωμάτωσαν μία εφαρμογή επαυξημένης πραγματικότητας, ψηφιακά παιχνίδια με χρήση τεχνητής νοημοσύνης, ένα πληροφοριογράφημα, ένα κόμικ με μορφή ηλεκτρονικού βιβλίου, έναν τοίχο ανακοινώσεων καθώς και ένα παζλ.  Το έργο αυτό παρουσιάστηκε σε όλους/ες τους/τις μαθητές/τριες της Α’ Λυκείου του σχολείου μας, και όπως φαίνεται και από το ερωτηματολόγιο αποτίμησης, κατάφερε να ευαισθητοποιήσει τους συμμαθητές μας πάνω σε θέματα ψηφιακής πολιτειότητας και ασφάλειας στο Διαδίκτυο.

Καλή πλοήγηση!

συννεφόλεξο

(Κάντε κλικ στην εικόνα για να συνθέσετε το παζλ!)