ΔΙΔΑΚΤΕΑ ΥΛΗ ΦΥΣΙΚΗΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΗΜΕΡΗΣΙΟΥ ΚΑΙ Γ΄, Δ΄ ΤΑΞΗΣ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ ΕΠΑΛ

Συγγραφέας: Παντελής Τσερέμογλου στις 20 Οκτωβρίου 2012

1. 1. ΦΥΣΙΚΗ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ ΕΠΑ.Λ.

[1 ώρα την εβδομάδα καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους – αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών ΦΕΚ 2499 Β΄ 2012]

Το μάθημα της Φυσικής στη Γ΄ τάξη των ΕΠΑ.Λ. θα διδάσκεται κανονικά από το διδακτικό βιβλίο με τίτλο: «Φυσική Β΄ Γενικού Λυκείου Γενικής Παιδείας» των κ. Γ. Βλάχου κ.ά. και
Ν. Αλεξάκη κ.ά..

Οι ενότητες που προτείνονται να διδαχθούν είναι:

Ενότητες
1. Καμπυλόγραμμες κινήσεις: Οριζόντια βολή, Κυκλική κίνηση
2. Μηχανικές Ταλαντώσεις

Η διαχείριση της ύλης για την Β΄ και Γ΄ τάξη Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. είναι η ίδια με την προτεινόμενη για την Β΄ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑ.Λ., με διαφοροποιήσεις ως προς τις ώρες διδασκαλίας ανά κεφάλαιο και παράγραφο, κατά την κρίση του διδάσκοντος.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Τα βιβλία υπάρχουν σε ηλεκτρονική μορφή στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://digitalschool.minedu.gov.gr/

1. 2. ΦΥΣΙΚΗ Ι ΤΗΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΗΜΕΡΗΣΙΟΥ ΚΑΙ Δ΄ ΤΑΞΗΣ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ ΕΠΑ.Λ.

Α΄ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΤΩΝ ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ ΕΠΑ.Λ

Το μάθημα “Φυσική Ι” της Α΄ ομάδας της Γ΄ τάξης των ημερησίων ΕΠΑ.Λ. θα διδαχθεί με βάση το Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών του μαθήματος όπως αυτό περιγράφεται στην υπ’ αριθμ. 4219/Γ2 Υ.Α. (ΦΕΚ 2319/Β΄/1999). Από το διδακτικό βιβλίο των Κωστόπουλου Δ. κ.ά. (βιβλίο Φυσικής Τ.Ε.Ε. 2ου Κύκλου) θα διδαχθούν από «Κεφάλαιο 3: Εναλλασσόμενα ρεύματα» έως το τέλος του βιβλίου.

A΄ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ Δ΄ ΤΑΞΗΣ ΤΩΝ ΕΣΠΕΡΙΝΩΝ ΕΠΑ.Λ

Το μάθημα “Φυσική Ι” της Α΄ ομάδας της Δ΄ Τάξης των Εσπερινών ΕΠΑ.Λ. θα διδαχθεί με βάση το Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών του μαθήματος “Φυσική Ι” όπως αυτό περιγράφεται στην
υπ’ αριθμ. 4219/Γ2/20-08-1999 Υ.Α. (ΦΕΚ 2319/Β΄/1999). Από το διδακτικό βιβλίο των Κωστόπουλου Δ. κ.ά. (βιβλίο Φυσικής Τ.Ε.Ε. 2ου Κύκλου) θα διδαχθούν από «Κεφάλαιο 3: Εναλλασσόμενα ρεύματα» έως το τέλος του βιβλίου.