Μαζεύουν ελιές οι φοιτητές στην Καλαμάτα

Μια ενδιαφέρουσα πρωτοβουλία πήρε φέτος η Επιστημονική Επιτροπή του αγροκτήματος της Σχολής Γεωπονίας του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, βάζοντας τους φοιτητές και τις φοιτήτριες του Τμήματος να μαζέψουν τις ελιές, στον Αντικάλαμο.

Στο λιομάζωμα βοηθούν και οι καθηγητές τους, καθώς και το προσωπικό του αγροκτήματος της Σχολής, ενώ το λάδι θα μοιραστεί σε κοινωνικές δομές της μεσσηνιακής πρωτεύουσας.

Η ελαιοσυγκομιδή ξεκίνησε από χθες και έχουν δημιουργηθεί δύο ομάδες που θα δουλέψουν μέχρι και αύριο Τετάρτη. Σκοπός αυτής της πρωτοβουλίας είναι ο συνδυασμός του επιστημονικού με το πρακτικό μέρος για τους φοιτητές και τις φοιτήτριες, που φέτος για πρώτη φορά θα μαζέψουν μόνοι τους τις περίπου 400 ελιές διαφόρων ελαιοποιήσιμων ποικιλιών του αγροκτήματος.

Πηγή: https://eleftheriaonline.gr/

Αναδημοσίευση: Παναγιώτης Σταυρόπουλος

Τέσσερα τεσσάρια: Νο 53

Χρησιμοποιώντας τέσσερα τεσσάρια και όποια πράξη θέλετε και δυνάμεις, ριζικά, παραγοντικά

– όχι απαραίτητα όλα –

να σχηματίσετε τον αριθμό 53.

Η γιαγιά μού είπε

Παραδοσιακά τρικ

Πως να καθαρίσω την ατμόσφαιρα στο δωμάτιό μου

…καίγοντας ένα κλωναράκι φασκόμηλο σε ένα πιατάκι αρωματίζουμε το χώρο μας και διώχνουμε την κακή ενέργεια. Συνεχίστε την ανάγνωση του “Η γιαγιά μού είπε”

Τα Μαθηματικά στη ζωή μας

Ένα βίντεο που δημιουργήθηκε στα πλαίσια ερευνητικής εργασίας (project), στο 3ο Γενικό Λύκειο Ηλιούπολης, με θέμα «Τα μαθηματικά στη ζωή μας». Πήραν μέρος οι μαθητές της Α΄ Τάξης.

Αλλαγή στην εξαγορά για την αναγνώριση πλασματικών χρόνων

Ενημερωτικό Σημείωμα προς τους συναδέλφους για την

αλλαγή στην εξαγορά για την αναγνώριση πλασματικών χρόνων

του Μιχάλη Π. Φιλιππίδη