Δεύτερη Ημερίδα Πληροφορικής «Εφαρμογές στην Εκπαιδευτική Ρομποτική: η Εμπειρία από τα Σχολεία»

Αγαπητοί συνάδελφοι, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τη μαζική συμμετοχή σας στη Δεύτερη Ημερίδα Πληροφορικής με θέμα «Εφαρμογές στην Εκπαιδευτική Ρομποτική: η Εμπειρία από τα Σχολεία», που διοργανώθηκε από τη Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Πληροφορικής (ΠΕ86) του 4ου ΠΕΚΕΣ, στο πλαίσιο των επιμορφωτικών του δράσεων, την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2019 στο 6ο ΓΕΛ Ν. Σμύρνης.

Ιδιαίτερα, θα ήθελα να ευχαριστήσω τους εκλεκτούς συναδέλφους Πληροφορικής και Δασκάλους που πρόθυμα μοιράστηκαν μαζί μας την εμπειρία και τη γνώση τους από την εφαρμογή της εκπαιδευτικής ρομποτικής στα σχολεία τους -Δημοτικά, Γυμνάσια, ΓΕΛ και ΕΠΑΛ- και μας βοήθησαν να αποκτήσουμε μια σφαιρική εικόνα για το θέμα, φεύγοντας κατά τι πλουσιότεροι και από αυτή την ημερίδα.

Ευχαριστώ επίσης, τον κ. Αμπαριώτη Απόστολο, μέλος του ΚΕΠΛΗΝΕΤ, για την παρουσίαση του γενικού πλαισίου της Ρομποτικής και των σχετικών μαθητικών διαγωνισμών.

Οι εισηγήσεις – παρουσιάσεις της ημερίδας:

1. Παπαλεωνίδα Παναγιώτα “Ρομποτική ως μέρος του Physical Computing”
  2. Αμπαριώτης Αποστόλης “Γενικό Πλαίσιο και Διαγωνισμοί”
  3. Γκόλτσιου Αικατερίνη “Ξεκινώντας από το Δημοτικό”
  4. Παπανικολάου Κωνσταντίνα “Χρήση του Edison robot στο Δημοτικό”
  5. Κυρίτση Άννα, Τερζής Φώτης “Γυμνάσιο με έμφαση στις εφαρμογές Arduino – Παιχνιδομηχανή Ανακύκλωσης”
  6. Οικονόμου Φωτούλα “Γυμνάσιο με έμφαση στις εφαρμογές EV3 και ο Διαγωνισμός First Lego League”
  7. Αλεξίου Αθανάσιος “Γενικό Λύκειο με έμφαση στις εφαρμογές Raspberry”
  8. Μαντουβάλου Μίρκα “Η Ρομποτική στο ΕΠΑΛ”

Αποσπάσματα video της ημερίδας έχουν αναρτηθεί στο YouTube και μπορείτε να τα δείτε εδώ. (Ευχαριστώ τη συνάδελφο για την βιντεοσκόπηση της εκδήλωσης)

Στην ημερίδα ανακοινώθηκε ότι έχει δημιουργηθεί ομάδα αλληλογραφίας Google «Κοινότητα Εκπαιδευτικών Πληροφορικής Δ΄ Αθήνας» με βάση τις ηλεκτρονικές διευθύνσεις από το Ερωτηματολόγιο Γνωριμίας, για οριζόντια διασύνδεση μεταξύ μας και δυνατότητα άμεσης επικοινωνίας. «Kανείς μόνος!»

Το ερωτηματολόγιο γνωριμίας και ανίχνευσης αναγκών και δυνατοτήτων της κοινότητας εκπαιδευτικών Πληροφορικής της Δ΄ Διεύθυνσης Αθήνας, έχει ήδη συμπληρωθεί από μεγάλο αριθμό συναδέλφων.

Παρακαλώ όσοι δεν το έχετε ήδη συμπληρώσει, μπορείτε να το συμπληρώσετε εδώ.

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση όλων σας!

Αναμένοντας να σας ξαναδώ σε επόμενη επιμορφωτική συνάντηση, σας εύχομαι καλή δύναμη στο έργο σας!

Παναγιώτα Παπαλεωνίδα

Σ.Ε.Ε. ΠΕ86, 4ο ΠΕΚΕΣ Αττικής

ppapaleon@sch.gr

Κατηγορίες: Δευτεροβάθμια, Επιμορφωτικές δράσεις, Πληροφορική, Πρωτοβάθμια, Τεχνολογία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.