ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΚΑΙ ΤΕΧΝΕΣ (Β΄ Γυμνασίου)

Ν. ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2018-2019

ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΚΑΙ ΤΕΧΝΕΣ

Αντιπολεμική εκδήλωση

Οι διδακτικές προτάσεις, που ακολουθούν, αποσκοπούν στην αξιοποίηση των τεχνών στην ΕκπαίδευσηΗ Λογοτεχνία συνομιλεί με τη Μουσική, τα Εικαστικά, το Θέατρο,τον Χορό,και τον Κινηματογράφο. Παράλληλα χρησιμοποιούνται οι ΤΠΕ για την πραγματοποίηση και παρουσίαση ποικίλων δραστηριοτήτων της καλλιτεχνικής έκφρασης των μαθητών/τριών.

Απώτερος σκοπός των διδακτικών προτάσεων είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών στο θέμα του πολέμου και η οργάνωση αντιπολεμικής εκδήλωσης.

ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ των διδακτικών προτάσεων αποτελούν οι διαθεματικές προσεγγίσεις με άλλα γνωστικά αντικείμενα και οι συνεργασίες με τις διδάσκουσες άλλων διδακτικών αντικειμένων.

Διδακτικές προτάσεις.pdf

ΑΦΟΡΜΗΣΗ για τους μαθητές αποτέλεσε η θεατρική παράσταση «Το συρματόπλεγμα»

Αντιπολεμικές δημιουργίες μαθητών/τριών Β’ & Γ΄ Γυμνασίου βασισμένες στις διδακτικές προτάσεις

ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΚΑΙ ΤΕΧΝΕΣ και διαθεματικά με άλλα γνωστικά αντικείμενα:

ΜΑΘΗΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ (ενδεικτικά)