Pictures

Επισκεφτήκαμε το Δάσος και μαζέψαμε φυλλαράκια απο διάφορα φυτά, θάμνους, πόες και δεντρα και μετά από επεξεργασία τα τοποθετήσαμε στο φυτολόγιο μας. Τα παιδιά που δεν μπόρεσαν να έρθουν ζωγράφισαν στο σπίτι λουλούδια και τα έφεραν στο σχολείο!

Στη αίθουσα Τεχνολογίας του σχολείου μας, μοιραστήκαμε σε ομάδες και ζωγραφίσαμε! Συγκεκριμένα, χωρίσαμε το χαρτί σε τέσσερα τμήματα και στο ένα ζωγραφίσαμε πώς θεωρούμε ότι είναι σήμερα ο λόφος της Φιλερήμου, στο άλλο τμήμα πώς θα θέλαμε να είναι, στο άλλο τμήμα ποιοί είναι οι φόβοι μας για το δάσος της και πώς θέλουμε να είναι στο μέλλον. Παραθέτουμε μερ ικές από τις ζωγραφιές μας.

Μετά την γνωριμία μας, παίξαμε ένα παιχνίδι τη “Λίμνη”. Καθήσαμε κυκλικά δημιουργώντας ανάμεσά μας μια υποτιθέμενη λίμνη στην οποία “πετάξαμε” μέσα ότι σημαντικό μας δημιουργούσε αίσθημα βάρους. Ήταν μια λυτρωτική εμπειρία για όλους μας και ενδυνάμωσε τη σχέση μας!

Για να γνωριστούμε στην πρώτη συνάντησή μας παίξαμε το “ρολόι”. Κάθε ένας από εμάς έλεγε το όνομα του στο άκουσμα τικ τακ και συνόδευε το όνομά του με μια λέξη σχετική με το περιβάλλον. Ήταν πολυ ευχάριστο παιχνίδι, το απολαύσαμε όλοι και συγχρόνως γνωριστήκαμε!

Λόγω γειτνίασης του σχολείου μας με την περιοχή του Άι Γιάννη ξεκινήσαμε οδοιπορώντας με μέλη της ομάδας μας  από το σχολείο μια Πέμπτη μεσημέρι , το Φεβρουάριο στις 22. Αφήσαμε την οικιστική ζώνη και ακολουθώντας τον αμαξωτό δρόμο προχωρήσαμε προς την αγροτική περιοχή και κατόπιν μπήκαμε στο δάσος. Στο δρόμο κοντά στο χωριό βρήκαμε καλλιέργειες και μια κτηνοτροφική μονάδα με πρόβατα. Από την εκκλησία του Άι Γιάννη , λόγω υψομέτρου είδαμε τη θάλασσα και προχωρώντας προς το δάσος θαυμάσαμε το φυσικό κάλλος του.Για καλή μας τύχη μέσα από τη φυλλωσιά ενός τεράστιου πεύκου βγήκε ένα γεράκι με εντυπωσιακό άνοιγμα φτερών. Μας αιφνιδίασε ( ή μάλλον αιφνιδιάστηκε) και  έτσι δεν προλάβαμε να βγάλουμε φωτογραφίες.

Είδαμε όμως και πράγματα που μας στεναχώρησαν… Συνεχίστε να διαβάζετε ›

Οι μαθητές και οι καθηγητές του σχολείου μας επισκέφτηκαν το χωριό Άγιος Ισίδωρος, τη Δευτέρα 18-12-17, για να πραγματοποιήσουν διάφορες δράσεις. Η υποδοχή και φιλοξενία των κατοίκων ήταν θερμή και εγκάρδια. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν ένα τόσο όμορφο και παραδοσιακό χωριό του νησιού μας!

Συνεχίστε να διαβάζετε ›

Ακολουθώντας το δρόμο προς τη κορυφή της Φιλερήμου εμπνευστήκαμε και γυρίσαμε αυτό το φιλμ. Επηρεασμένοι από το φυσικό κάλλος του λόφου !!! Εντελώς ερασιτεχνικό για την ομάδας μας και με τα μέσα που είχαμε… δώσαμε αυτό το αποτέλεσμα!

Παλιότερα Άρθρα »