Στο ιστολόγιο μας θα αναπτύξουμε τις ιδέες μας για το πρόγραμμα περιβαλλοντικής

εκπαίδευσης του σχολικού έτους 2017-18 με θέμα το Δάσος της Φιλερήμου, του Γενικού Λυκείου Ιαλυσού.

Η μεθοδολογία του προγράμματος ακολουθεί τη «βιωματική μάθηση», η οποία, δίνει έμφαση στο σημαντικό ρόλο της εμπειρίας στη διδασκαλία της μάθησης και στους δεσμούς μεταξύ της σχολικής τάξης, της καθημερινότητας των μαθητών και της κοινωνικής πραγματικότητας. Θα γίνει ενημέρωση από ειδικούς επιστήμονες  και τοπικούς φορείς .

Επιπρόσθετα, το  πρόγραμμα θα ενισχύσει τη γνωριμία των μαθητών με το κοντινό δάσος της Φιλερήμου, το οποίο σχεδόν γειτνιάζει με το Λύκειο μας (αποτελεί  συχνά μέρος της διαδρομής  του σχολικού περίπατου μας).  Η γνωριμία με το δάσος θα έχει απώτερο στόχο να καλλιεργήσει στους μαθητές  το αίσθημα ευθύνης απέναντι στην διατήρηση του δάσους μέσα στο πλαίσιο της αειφόρου ανάπτυξης. Θα εστιάσουμε  στο γεγονός ότι το δάσος αυτό κινδύνεψε πολλές φορές κατά το παρελθόν από πυρκαγιές οι οποίες αντιμετωπίστηκαν χάρη στην πυροπροστασία που παρέχει η πυροσβεστική υπηρεσία, κίνδυνος ο οποίος είναι ορατός κάθε καλοκαίρι, και που μπορεί να αντιμετωπιστεί μόνο από ενεργούς πολίτες που ενδιαφέρονται για τον τόπο τους . Στην ομάδα συμμετέχουν οι μαθητές/τριες: Αλιράι Αγγελική, Αλντάσι Φατιόνα, Γαλανός Δημήτρης, Γεωργακόπουλος Σωτήρης, Δανελλάκη Ειρήνη, Δέδε Κυριακή, Θολοενού Κατερίνα, Καζάκη Τζωρτζιάνα, Καραθεοδώρου Μανόλης, Καράμπη Μαρία, Κεφάλα Μαριέττα, Κιούρδη Ελευθερία, Κουκουτούδη Δήμητρα, Κούτρα Σεβαστιανή, Κυπραίου Κατερίνα, Κυπριώτης Στέφανος, Κώστα Νατάσα, Λαμπάι Χριστίνα, Μαυρουδής Αλέξανδρος, Μούτσα Αλίσια, Μάργαρη Λούντα, Μυργιάννη Νίκη,  Πανανού Εμμανουέλα, Παντελίδης Κώστας, Παντελίδης Παναγιώτης, Παρασκευά Κοντού Σωτηρία, Σαρρή Μαρία και οι καθηγήτριες Κλωνάρη Νίκη και Μπαντουβάκη Ολυμπία.