Σύντομο βιογραφικό

Έτος γέννησης: 10/2/1968

Τόπος κατοικίας: Πάτρα

Οικογενειακή κατάσταση: Έγγαμος /2 παιδιά

Γεννήθηκα στην Πάτρα το 1968. Από το 1992 είμαι κάτοχος πτυχίου Μηχανολόγου Μηχανικού του Πολυτεχνείου Πατρών. Ως το 2003 εργάστηκα στη βιομηχανία  ως διευθυντής παραγωγής, προϊστάμενος συντήρησης και τεχνικός ασφαλείας. Το ενδιαφέρον μου για την εκπαίδευση υπήρχε ανέκαθεν  και η πρώτη μου επαφή με αυτή ήταν το 2002-03 με την φοίτηση μου στην  ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΠΑΤΕΣ ΣΕΛΕΤΕ) και την κατοχή παιδαγωγικού πτυχίου.  Έκτοτε, εργάστηκα ως αναπληρωτής και το 2004 διορίστηκα και εργάστηκα για 2 έτη στο ΤΕΕ Ευδήλου Ικαρίας. Τώρα εργάζομαι στο ΕΠΑΛ κ Αχαΐας, όπου και ανήκω οργανικά.

Τα τελευταία τέσσερα χρόνια διδάσκω παράλληλα και το μάθημα της Τεχνολογίας στα γειτονικά Γυμνάσια Λάππα και Λακκόπετρας.

Έχω συμμετάσχει σε αρκετά προγράμματα σχολικών Δραστηριοτήτων όπως Αγωγής Υγείας. Τα τελευταία τρία χρόνια ασχολούμαι διεξοδικά με υλοποίηση έργων eTwinning, έργα που αρέσουν πολύ στους μαθητές Γυμνασίου. Επίσης, στο σχολείο που ανήκω οργανικά, το ΕΠΑΛ Κάτω Αχαΐας, τα τελευταία έξι χρόνια έχω ενεργή συμμετοχή σε Ευρωπαϊκά σχέδια Erasmus + VET, ως μέλος της παιδαγωγικής ομάδας. Τέλος έχω εκπονήσει σχέδιο Erasmus+ KA101 για το Γυμνάσιο Λάππα.

Η εκπαίδευση, σε κάθε βαθμίδα της, είναι μια διαδικασία δυναμική, συνεχώς  διλληματική και το μεγάλο στοίχημα κάθε χρονιάς είναι η επίτευξη των εκπαιδευτικών στόχων: απόκτηση δεξιοτήτων,  βασικής τεχνικής κατάρτισης, εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και πάνω απ’ όλα απόκτηση παιδείας. Το κατά πόσο κερδίζεται το στοίχημα αυτό είναι μείζον θέμα και  εξαρτάται από πλήθος παραμέτρων. Η βασική παράμετρος  όμως ήταν και θα παραμείνει μία: ο ίδιος ο εκπαιδευτικός.