Νέες Διαδικασίες

Διαδικασίες Μηχανοργάνωσης

Η Μηχανοργάνωση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Αχαΐας προκειμένου να διαχειριστεί αποτελεσματικά το τεράστιο όγκο των δεδομένων που αφορούν τη μισθοδοσία και τα οικονομικά των εκπαιδευτικών και διοικητικών υπαλλήλων της ΔΕ Ν. Αχαΐας έχει υλοποιήσει μια σειρά διαδικασιών.

1. Διαδικασία  Α: Δήλωσης Μεταβολής Μισθοδοσίας
  2. Διαδικασία  Β: Δήλωσης Απεργίας- Στάσης Εργασίας
  3. Διαδικασία  Γ: Έναρξης  Μισθοδοσίας για Νεοδιόριστους
  4. Διαδικασία  Δ: Έναρξης  Μισθοδοσίας για Εκπαιδευτικό από Μετάθεση
  5. Διαδικασία  Ε: Έναρξης  Μισθοδοσίας Αναπληρωτών- Ωρομισθίων
  6. Διαδικασία  ΣΤ: Αποστολή Ωρών Ωρομισθίων Εκπαιδευτικών
  7. Διαδικασία  Ζ: Υποβολή Σαββάτων – Ημερών Ιουλίου
  8. Διαδικασία  Ζ: Βεβαίωσης Αποδοχών

Οι διαδικασίες αποσκοπούν:

1. στην αποτελεσματική ταχεία διαχείριση του μεγάλου όγκου των δεδομένων
  2. τη διευκόλυνση των σχολείων σε οικονομικά θέματα
  3. τη πλήρη κατανόηση των βημάτων που απαιτούνται για τη σωστή και ταχεία διεκπεραίωση των οικονομικών θεμάτων
  4. τη ελαχιστοποίηση της τηλεφωνικής επικοινωνίας
  5. την ελαχιστοποίηση της διακίνησης εγγράφων- αρχείων
  6. τη μείωση της απασχόλησης του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου
  7. τη μείωση της γραφειοκρατίας

Οι παραπάνω διαδικασίες υποστηρίζονται με μία σειρά εντύπων που μπορείτε να τα κατεβάσετε από το δικτυακό τόπο μας (Μενού: Έντυπα- Downloads)

Γενικές Παρατηρήσεις

1. Διαδικασίες στις οποίες δεν έχουν γίνει όλα τα βήματα ή υπάρχουν ελλείψεις στα στοιχεία που έχουν ζητηθεί δεν θα λαμβάνονται υπόψη.
  2. Τα έντυπα τα οποία θα χρησιμοποιείτε θα είναι μόνο τα επισυναπτόμενα και κανένα από αυτά που έχετε από παρελθόντα έτη.
  3. Η σωστή υποβολή των παραπάνω στοιχείων, προϋποθέτει τη ακριβή τήρηση των διαδικασιών όπως περιγράφονται παραπάνω και έχει σαν αποτέλεσμα την επιτυχή διαχείριση του τεραστίου  όγκου των δεδομένων μισθοδοσίας των εκπαιδευτικών-διοικητικών υπαλλήλων της ΔΕ Ν. Αχαϊας.

Παρακαλούμε να επισκέπτεστε συχνά το δικτυακό τόπο της Μηχανοργάνωσης για να ενημερώνεστε. Να γίνει ενημέρωση των εκπαιδευτικών για το δικτυακό τόπο της Μηχανοργάνωσης και ειδικότερα για τη διαδικασία υποβολής αίτησης για έκδοση βεβαίωσης αποδοχών.

Κατεβάστε το 6042/2-9-11 Έγγραφο της  Διεύθυνσης Δ.Ε. Ν. Αχαϊας