Εκπαίδευση Μουσουλμανοπαίδων

Το 3ο Γυμνάσιο Κομοτηνής συμμετέχει στο πρόγραμμα εκπαίδευσης των παιδιών της μουσουλμανικής μειονότητας που υλοποιείται από το Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Το πρόγραμμα λειτουργεί στο σχολείο από το 2002.

Τη σχολική χρονιά 2011-2012, στα πλαίσια των ωρών λειτουργίας του σχολείου, 45 μαθητές/τριες παρακολούθησαν μαθήματα ενίσχυσης της Ελληνομάθειας και της γενικότερης επίδοσης τους. Εννιά εκπαιδευτικοί του σχολείου μας μόνιμοι και αναπληρωτές αλλά και 2 αδιόριστοι εκπαιδευτικοί δίδαξαν μαθήματα Γλώσσας, Λογοτεχνίας, Μαθηματικών, Φυσικής, Γεωγραφίας, Βιολογίας και Χημείας καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς. Επιπλέον τη φετινή περίοδο εξετάσεων Μαΐου- Ιουνίου διδάχθηκαν εκτός των παραπάνω μαθημάτων και μαθήματα Ιστορίας και Αρχαίων Ελληνικών.