Κεφάλαιο 6ο-Φύλλα εργασίας

18 Μαΐου 2021 Δεν επιτρέπονται σχόλια Από ΝΟΥΜΕΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑΝΝΑ

Άσκηση στο Κεφάλαιο 6ο – Φύλλα εργασίας

1. Ανοίξτε τον σύνδεσμο https://drive.google.com/file/d/1AN7zusVqvkOLiAR3eEUZPce5nRSzo6WF/view?usp=sharing

2. Επιλέξτε “Λήψη” (πάνω δεξιά) και σώστε το στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή σας.

Δουλέψτε το αρχείο που κατεβάσατε ως εξής:

1. Μετονομάστε το φύλλο1 σε “ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ”
  2. Υπολογίστε το βαθμό τετραμήνου της 1ης μαθήτριας (ΝΤΑΛΑΡΑ) στο κελί F7. Είναι ο μέσος όρος του διαγωνίσματος και του προφορικού βαθμού. Θα κάνετε χρήση των κελιών D7 και E7.
  3.  Αντιγράψτε το κελί F7  στα κελιά από F8 έως F13. Έτσι έχουμε τους μέσους όρους και των υπόλοιπων μαθητών.
  4. Αντιγράψτε το φύλλο “ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ”
  5. Μετονομάστε το νέλο φύλλο σε “ΑΡΧΕΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ”
  6. Αλλάξτε κάποιους από τους βαθμούς των μαθητών. Προσοχή!!! ΟΧΙ τα κελιά με τους τύπους. Παρατηρούμε ότι έχουν αλλάξει οι μέσοι όροι.
  7. Αντιγράψτε το φύλλο “ΑΡΧΕΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ” δίνοντας εντολή να μετακινηθεί στο τέλος.
  8. Μετονομάστε το νέο αρχείο σε “ΤΕΛΙΚΗ ΠΡΟΔΟΣ”
  9. Να κάνετε τις απαραίτητες αλλαγές προκειμένου να έχει την παρακάτω μορφή.

10. Υπολογίστε τον τελικό βαθμό (μέσος όρος) των μαθητών χρησιμοποιώντας τους βαθμούς τετραμήνων και των δύο μαθημάτων. Θα υπολογίσετε αρχικά τον τελικό βαθμό της ΝΤΑΛΑΡΑ και στη συνέχεια θα αντιγράψετε τον τύπο και στους υπόλοιπους μαθητές.

Καλή προσπάθεια!!!