Action Aid Έπαινος συμμετοχής στους μαθητές/τριες του σχολείου μας

Με στόχο την ευαισθητοποίηση και κινητοποίηση ολόκληρης της σχολικής κοινότητας, πάνω σε θέματα της Ενεργής Πολιτειότητας, Η Μαθητική Εκστρατεία της ActionAid φέτος ενώνει τις φωνές όλων για έναν πιο δίκαιο και βιώσιμο κόσμο. Η φετινή θεματική αφορά 2 από τους 17 στόχους της βιώσιμης ανάπτυξης, τον «στόχο 1 για τη Μηδενική Φτώχεια» και τον «στόχο 2 για τη Μηδενική Πείνα», εστιάζοντας στο ζήτημα της «Διατροφικής Δικαιοσύνης».

Στα πλαίσια της συμμετοχής των μαθητών/τριων του σχολείου μας στις δράσεις, της Μαθητικής Εβδομάδας Δράσης- Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «η δύναμη στο πιάτο σου», ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα βιώσιμης διατροφής, καλής υγείας και υπεύθυνης κατανάλωσης και δημιούργησαν αφίσες για βιώσιμα προϊόντα του τόπου μας.

Για την προσπάθειά τους αυτή έλαβαν Έπαινο.

ΕΠΑΙΝΟΣ Η ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ ΣΟΥ 2