EUROPE: NICE TO MEET YOU!
![5eb71a655d93f](https://blogs.sch.gr/nipvennas/files/2023/11/5eb71a655d93f-300x300.jpeg?x37889)
Το νηπιαγωγείο Βέννας συμμετέχει στο πρόγραμμα e-twinning “Europe: nice to meet you!». Το πρόγραμμα απευθύνεται σε παιδιά προσχολικής ηλικίας και θα διαρκέσει από τον Σεπτέμβριο έως τον Μάιο. Πρόκειται για μια εικονική περιήγηση στην Ευρώπη μέσα από έναν φανταστικό χαρακτήρα, τον Paddington, το πολύ διάσημο αρκουδάκι από την Αγγλία. Θα ταξιδέψει μεταξύ των χωρών της Αγγλίας, της Ιταλίας, της Ελλάδας, της Γαλλίας, της Λιθουανίας, της Ισπανίας και της Πολωνίας, και θα δείξει στα παιδιά τοπία, σημαίες, φαγητό, τραγούδια, κινούμενα σχέδια κάθε χώρας.
Europe: nice to meet you! – Οκτωβριος
Δείγμα των δραστηριοτήτων του Οκτωβρίου για το e-twinning πρόγραμμα “Europe, nice to meet you!”, θα βρείτε εδώ:
Πρόγραμμα e-twinning “Let my energy be renewed”
Το νηπιαγωγείο Βέννας συμμετέχει στo πρόγραμμα e-twinning “Let my energy be renewed”, μαζί με σχολεία από την Τουρκία, Ρουμανία και Κροατία. Το πρόγραμμά «Let my energy be renewed» έχει ως στόχο να βοηθήσει τα παιδιά προσχολικής ηλικίας να μάθουν τη σημασία των βιώσιμων πηγών ενέργειας για την προστασία του οικοσυστήματος και να αλλάξουν τη στάση τους απέναντι στο φυσικό περιβάλλον. Μέχρι το τέλος του προγράμματος, τα παιδιά θα είναι σε θέση να κατανοούν και να χρησιμοποιούν στην καθημερινή τους ζωή συγκεκριμένες λέξεις που σχετίζονται με την αειφορία. Παράλληλα, οι οικογένειες των νηπίων θα έχουν αυξημένη ευαισθητοποίηση σχετικά με την ατομική τους συμπεριφορά και στάση απέναντι στο περιβάλλον.
“Let my energy be renewed”-Βίντεο παρουσίασης του προγράμματος
LET MY ENERGY BE RENEWED- ενημερωτικό φυλλάδιο
“Europe, nice to meet you!” (e-twinning) – Ο κύριος Paddington μας ταξιδεύει στην ΙΤΑΛΙΑ το μήνα Νοέμβριο
Για το μήνα Νοέμβριο, ο Paddington μας ταξίδεψε στην Ιταλία.
Κάποιες ενδεικτικές δραστηριότητες υπάρχουν εδώ:
“Let my energy be renewed”- ας γνωρίσουμε τον JΟULE, τη μασκότ του προγράμματος
Πρόγραμμα eTwinning: “Let’s collect black gold”
Σκοπός και προσδοκώμενα αποτελέσματα:
Σκοπός του έργου είναι να παρέχει στους μαθητές καινοτόμες εκπαιδευτικές δράσεις στη διάρκεια του σχολικού έτους. Μέσα από την αλληλεπίδραση σε ένα ευχάριστο περιβάλλον μάθησης, και τη χρήση εργαλείων web 2, οι μαθητές από διαφορετικές γεωγραφικές περιοχές και πολιτισμούς, τα νήπια μαθαίνουν για την υπερθέρμανση του πλανήτη, την ανακύκλωση και τα μηδενικά απόβλητα. Χώρες που συμμετέχουν: Τουρκία, Γαλλία, Κροατία, Ιταλία, Ελλάδα.
Πρόγραμμα eTwinning: “Wonders of Nature”
Το Νηπιαγωγείο Βέννας συμμετέχει στο πρόγραμμα eTwinning “Wonders of Nature”. Σκοπός του προγράμματος είναι η αν’απτυξη των ιδεών των παιδιών για το φυσικό περιβάλλον. Στόχος είναι να αναπτύξουμε στους μαθητές μας τις δεξιότητες παρατήρησης, να διεξάγουμε βασικά πειράματα, να εξετάζουμε φυσικά αντικείμενα και να αναπτύξουμε τις ικανότητές τους στην ανακάλυψη του αγνώστου. Έτσι, στοχεύουμε να δημιουργήσουμε ενδιαφέρον για τη συμμετοχή σε προσιτή πρακτική έρευνα. Στο έργο συμμετέχουν οι χώρες: Βουλγαρία, Ιταλία, Ισπανία, Τουρκία, Ελλάδα, Σλοβενία, Κροατία.
“Let my energy be renewed” – Συνεργατικό ημερολόγιο 2024
του ημερολογίου του 2024. Ο μήνας Φεβρουάριος απεικονίζει τις ζωγραφιές των μαθητών του Νηπιαγωγείου Βέννας, όπως εκείνοι αντιλαμβάνονται τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.
“Let my energy be renewed” – λογαριασμοί στα ΜΚΔ
https://www.instagram.com/letmyenergy?igsh=ODA1NTc5OTg5Nw==
“Let’s collect black gold” – λογαριασμοί του προγράμματος στα ΜΚΔ
FACEBOOK:
https://www.facebook.com/profile.php?id=61554421110057
INSTAGRAM:
https://www.instagram.com/letscollectblackgold?utm_source=qr&igsh=MXhlYXV4MDVpcGxycw==
“Let;s collect black gold” – Αφίσες και λογότυπα
Οι αφίσες και τα λογότυπα των σχολείων που λαμβάνουν μέρος στο πρόγραμμα, δημιουργήθηκαν και με τη συμμετοχή των μαθητών.
1. Οι αφίσες
2. Τα λογότυπα
Μέσω google form, εκπαιδευτικοί, μαθητές και γονείς ψήφισαν την αφισα και το λογότυπο του προγράμματος
“Let’s collect black gold” – Στόχοι και προσδοκώμενα αποτελέσματα
Οι στόχοι και τα προσδοκώμενα αποτελέσματα του προγράμματος eTwinning “Let’s collect black gold”
“Let my energy be renewed” – Δραστηριότητες Δεκεμβρίου
Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και ανεμογεννήτριες.
Οι δραστηριότητες του Δεκεμβρίου, για το πρόγραμμα “Let my energy be renewed”, αφορούσαν στις ανεμογεννήτριες, ως ανανεώσιμη πηγή ενέργειας. Για την εφαρμογή των δραστηριοτήτων ακολουθήσαμε το διδακτικό μοντέλο 5Ε:
1. Εξοικείωση
Σε αυτήν τη δραστηριότητα, τα παιδιά εμπλέκονται στη δημιουργία και την κατανόηση των χαρταετών μέσω οπτικού υλικού. Παρουσιάζονται βίντεο με χαρταετούς, ενώ τα παιδιά προκαλούνται με ερωτήσεις, όπως πώς πετά ένας χαρταετός και αν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην τάξη. Ακολουθεί κατασκευή χαρταετού.
2. Επισκόπηση
Προβάλλεται στο διαδραστικό πίνακα βίντεο σχετικό με τις ανεμογεννήτριες και καλούμε τους μαθητές να αναγνωρίσουν νέες λέξεις (ανεμογεννήτρια, τουρμπίνα, πτερωτή…)
Ακολούθησε παιχνίδι αντιστοίχισης στο wordwall.
3. Επεξήγηση
Στη δραστηριότητα αυτή, τα παιδιά εξερευνούν τον κόσμο του ανεμόμυλου μέσα από το παιχνίδι. Παρουσιάζεται φωτογραφικό υλικό για την ιστορία του ανεμόμυλου, από την αρχαιότητα μέχρι τη σύγχρονη εποχή ( https://www.europeana.eu)
Κατασκευάζουμε ανεμόμυλο
Χορεύουμε το χορό του ανεμόμυλου
4. Εμπλουτισμός
Τα νήπια χειροτεχνούν το δικό τους ανεμόμυλο, έτσι ώστε να μπορέσουν να εφαρμόσουν και να εξασκήσουν τις γνώσεις και τις δεξιότητες που έχουν κατακτήσει.
Ακολουθεί πείραμα με μακέτα ανεμογεννήτριας, μπαταρία και λαμπτήρα.
5.Εκτίμηση
Στη φάση της αξιολόγησης, οι μαθητές συνεργάζονται για τη δημιουργία αφίσας
“Wonders of Nature” – Εισαγωγικό βίντεο
Εισαγωγικό βίντεο του προγράμματος “Wonders of Nature”
“Wonders of nature”- Δραστηριότητες Δεκεμβρίου
1. Παρατήρηση εποχιακών αλλαγών
Η πρώτη δράση του προγράμματος περιέλαβε μια βόλτα γύρω από το σχολείο, με στόχο την παρατήρηση των αλλαγών του καιρού και της φύσης.
Μαζέψαμε φύλλα και τα μελετήσαμε με το μεγενθυντικό φακό
Φτιάξαμε τρισδιάστατο δέντρο
Φυτέψαμε σπόρους για να μελετήσουμε την ανάπτυξή τους.
2. Φρούτα και λαχανικά
Χρησιμοποιώντας τις αισθήσεις μας, γνωρίσαμε τα φρούτα του χειμώνα
Κάναμε αντιστοίχηση των λέξεων
Τα γευτήκαμε με το κολατσιό μας
3. Ας φτιάξουμε Χριστουγεννιάτικο δέντρο
Χρησιμοποιώντας διάφορα υλικά, φτιάξαμε χριστουγεννιάτικα δέντρα.