Μake-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος) – Έπαινος Δημιουργικού Διαγωνισμού Αστέρι της Ευχής 2023-2024
Έπαινος του Νηπιαγωγείου μας για την συμμετοχή μας στο δημιουργικό διαγωνισμό Αστέρι της Ευχής
Έπαινος του Νηπιαγωγείου μας για την συμμετοχή μας στο δημιουργικό διαγωνισμό Αστέρι της Ευχής
Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, ημέρα που γεννήθηκε ο σπουδαίος Δανός παραμυθάς Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Την καθιέρωσε η Διεθνής Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα (ΙΒΒΥ) με σκοπό να εμπνεύσει στα παιδιά την αγάπη για το διάβασμα και να προκαλέσει την προσοχή των μεγαλυτέρων στο παιδικό βιβλίο. Κάθε χρόνο, ένα διαφορετικό εθνικό τμήμα της IBBY ετοιμάζει ένα μήνυμα και μία αφίσα, που διανέμονται σε όλο τον κόσμο.
Το 2024 υπεύθυνο για το υλικό του εορτασμού είναι το Τμήμα της Ιαπωνίας. Το μήνυμα γράφτηκε από τη συγγραφέα Eiko Kadono, η οποία έχει γράψει πολλά βιβλία που έχουν μεταφραστεί σε 10 γλώσσες.
Διαβάσαμε το παραμύθι το «ασχημόπαπο που έγινε κρίνος» και το δραματοποιήσαμε .Είδαμε σε βίντεο την «βασίλισσα του χιονιού.» Ζωγραφίσαμε ,φτιάξαμε σελιδοδείχτες.
Επίσκεψη στο ΚΠΕ Καστοριάς ,μαζί με το Δημοτικό σχολείο Τοιχιού, όπου παρακολουθήσαμε το πρόγραμμα «Μικρή Γλυκιά Ζωή: Προσέγγιση του Μικρόκοσμου των Γλυκών Νερών», που δημιουργεί συνθήκες διερεύνησης των μικρών και συχνά δυσδιάκριτων μορφών ζωής της λίμνης. Στόχος ήταν η παρατήρηση και αναγνώριση των άμεσα διακριτών βιοτικών στοιχείων του λιμναίου περιβάλλοντος και η προσέγγιση του οικολογικού ρόλου τους
Η κτηνίατρος κα Ζωή Θώμου, μας ενημέρωσε σχετικά με την Παγκόσμια Ημέρα Φιλοζωίας. Μέσα από μια παρουσίαση, βίντεο και συζήτηση, ανέδειξε την ανάγκη για την ευαισθητοποίηση όλων μας σχετικά με την προστασία των ζώων.
Η πολύ όμορφη αυτή ημέρα έκλεισε με μια τηλεδιάσκεψη με τους εθελοντές/τριες ενός καταφυγίου αδέσποτων σκυλιών της περιοχής μας, όπου είχαμε την ευκαιρία να ξεναγηθούμε στους χώρους και να γνωρίσουμε τα ζώα που φιλοξενούνται εκεί.