5ος Μαραθώνιος Ανάγνωσης για το Νηπιαγωγείο

από τις εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ

Το νηπιαγωγείο μας συμμετέχει

στο ετήσιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Φιλαναγνωσίας με τη μορφή διαγωνισμού για τα παιδιά του Νηπιαγωγείου,

που διοργανώνουν για πέμπτη συνεχή χρονιά οι εκδόσεις  ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ .

Ο Μαραθώνιος Ανάγνωσης αποτελεί ένα ολοκληρωμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα

που προάγει τη φιλαναγνωσία

και δίνει αφορμή στον εκπαιδευτικό να εργαστεί με την ομάδα του διαθεματικά,

ενώ παράλληλα ενθαρρύνει τα παιδιά να ανταλλάξουν σκέψεις και απόψεις,

να αναπτύξουν διάλογο και να γίνουν ενεργητικοί αναγνώστες.

“Η ζωή στο σχολείο”

Το σχολείο είναι το δεύτερο σπίτι μας:

αυτό είναι ένα από τα πρώτα πράγματα που μαθαίνουμε όταν πρωτοξεκινάμε το σχολείο,

και μπορεί να μας ακούγεται υπερβολικό, αλλά αν αναλογιστούμε τις ώρες της μέρας που αφιερώνουμε σε αυτό,

θα συνειδητοποιήσουμε την αλήθεια που κρύβει η φράση.

Το σχολείο δεν μας προσφέρει μόνο πολύτιμες γνώσεις, αλλά συμβάλλει στην κοινωνικοποίησή μας,

καθώς είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας στην οποία καλούμαστε να συμβιώσουμε όταν ενηλικιωθούμε·

είναι ένας χώρος όπου αναπτύσσουμε δεσμούς με τους συμμαθητές μας,

τους δασκάλους μας αλλά και τον ίδιο μας τον εαυτό,

ανακαλύπτοντας τις κλίσεις και τα ενδιαφέροντά μας, τα δυνατά και τα αδύναμα σημεία μας.

Κάποιες φορές που το σχολικό πρόγραμμα μας φαίνεται δυσβάσταχτο,

ας αναλογιστούμε πόσο φτωχή θα ήταν η καθημερινότητά μας χωρίς σχολείο,

καθώς και το γεγονός ότι σε κάποιες περιοχές του πλανήτη μας τα παιδιά δεν έχουν πρόσβαση στο σχολείο,

άρα και στη γνώση.

Στόχοι του προγράμματος

• Να καλλιεργήσουν τα παιδιά μια φιλική σχέση με τη λογοτεχνία και την ανάγνωση βιβλίων, και να γνωρίσουν το έργο Ελλήνων και ξένων λογοτεχνών.
  • Να μπουν στη θέση των ηρώων, να αφουγκραστούν τα συναισθήματά τους, να ακούσουν τις εμπειρίες τους και να εκφράσουν τα δικά τους συναισθήματα και βιώματα.
  • Να συνειδητοποιήσουν την αξία του σχολείου, της εκπαίδευσης, της μάθησης και της κοινωνικής επαφής.
  • Να δημιουργούν προσωπικές σχέσεις, να αλληλεπιδρούν θετικά μεταξύ τους και να συνεργάζονται.
  • Να ασκηθούν σε βιωματικές διαδραστικές προφορικές αναδιηγήσεις, αφηγήσεις παραμυθιών και ιστοριών, φανταστικών και πραγματικών.

Τα βιβλία που επιλέξαμε και διαβάσαμε

Τα φύλλα δραστηριοτήτων  που επεξεργαστήκαμε με τα παιδιά

μπορείτε να τα βρείτε  ΕΔΩ

Ευχαριστούμε τις εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ

που μας δίνει την δυνατότητα ολοκληρώνοντας το πρόγραμμα

να συμμετέχουμε στην κλήρωση για όμορφα δώρα!