Πρωταπριλιά!!!
Προσοχή στα ψέματα!!!
Καλωσορίσαμε τον καινούριο μήνα…
Δες τον παρακάτω σύνδεσμο
Απρίλιος, ήθη και έθιμα, παροιμίες, Πρωταπριλιά
Μιλήσαμε για το έθιμο της Πρωταπριλιάς
Κατά την 1η Απριλίου, συνηθίζεται να λέγονται καλοπροαίρετα ψέματα λόγω εθίμου.
Τα ψέματα της Πρωταπριλιάς είναι ένα έθιμο που μας έχει έρθει από την Ευρώπη. Υπάρχουν διάφορες εκδοχές σχετικά με τον τόπο και τον χρόνο που γεννήθηκε το έθιμο αυτό. Δύο από αυτές, όμως, είναι οι επικρατέστερες.
Σύμφωνα με την πρώτη εκδοχή, το έθιμο ξεκίνησε από τους Κέλτες. Λαός της βορειοδυτικής Ευρώπης, οι Κέλτες, ήταν δεινοί ψαράδες. Η εποχή του ψαρέματος ξεκινούσε την 1η Απριλίου. Όσο καλοί ψαράδες όμως και να ήταν, την εποχή αυτή του χρόνου τα ψάρια πιάνονται δύσκολα. Έτσι και αυτοί, όπως προστάζει ο «κώδικας δεοντολογίας» των ψαράδων όλων των εποχών, έλεγαν ψέματα σχετικά με τα πόσα ψάρια είχαν πιάσει. Αυτή η συνήθεια έγινε, με το πέρασμα του χρόνου, έθιμο.
Η δεύτερη εκδοχή, που θεωρείται και πιο βάσιμη ιστορικά, θέλει γενέτειρα του εθίμου τη Γαλλία του 16ου αιώνα. Μέχρι το 1564 η Πρωτοχρονιά των Γάλλων ήταν η 1η Απριλίου. Τη χρονιά αυτή όμως, και επί βασιλείας Καρόλου του 9ου αυτό άλλαξε και Πρωτοχρονιά θεωρούταν πλέον η 1η Ιανουαρίου. Στην αρχή αυτό δεν το δέχτηκαν όλοι οι πολίτες. Οι αντιδραστικοί συνέχιζαν να γιορτάζουν, την παλαιά πλέον, πρωτοχρονιά τους την 1η Απριλίου, ενώ οι υπόλοιποι τους έστελναν πρωτοχρονιάτικα δώρα για να τους κοροϊδέψουν. Το πείραγμα αυτό μετατράπηκε με τον καιρό σε έθιμο.
Στην Ελλάδα…
Το έθιμο αυτό ήρθε και στην Ελλάδα και διαφοροποιήθηκε αποκτώντας μια ελληνική χροιά. Η βασική ιδέα βέβαια παρέμεινε ίδια. Λέμε αθώα ψέματα με σκοπό να ξεγελάσουμε το «θύμα» μας. Σε κάποιες περιοχές, θεωρούν ότι όποιος καταφέρει να ξεγελάσει τον άλλο, θα έχει την τύχη με το μέρος του όλη την υπόλοιπη χρονιά. Σε κάποιες άλλες πιστεύουν ότι ο «θύτης» θα έχει καλή σοδειά στις καλλιέργειες του.
(Πηγές: Εγκυκλοπαίδεια Πάπυρος Λαρούς)
ΠΑΡΟΙΜΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΨΕΜΑ
Διάβασε τις παρακάτω παροιμίες για το ψέμα και έπειτα σκέψου για τη σημασία της ΑΛΗΘΕΙΑΣ στη ζωή μας, αλλά και τις συνέπειες του ψέματος.
Από μικρό κι από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια.
Ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται.
Το ένα ψέμα φέρνει τ’ άλλο.
Μας πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
Μια στο καρφί και μια στο πέταλο (Πότε ψέμα και πότε αλήθεια)
Είπα την αλήθεια στο φίλο μου κι έγινε εχθρός μου.
Η αλήθεια και το λάδι πάντα βγαίνουν από πάνω.
Παρακολουθήσαμε…
Ακούσαμε…
Και παίξαμε…
Οι εργασίες μας
ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ:
Δεν πρέπει να λέμε ψέματα ποτέ,
γιατί όταν έρθει η στιγμή να πούμε την αλήθεια
δεν θα μας πιστεύει κανείς.
Τον ψεύτη δεν τον πιστεύουν, ακόμα κι αν λέει την αλήθεια.