Το Νηπιαγωγείο Ταξιαρχών Τρικάλων συμμετέχει στην δράση  eTwinning

“Πορτραίτα με τη μέθοδο της Λωξάντρας Λούκας”

1

Στα πλαίσια του Έργου “Πορτραίτα με τη μέθοδο της Λωξάντρας Λούκας”  του eTwinning,

οι μαθητές των σχολείων μας θα έρθουν σε επαφή με τη μέθοδο ζωγραφικής πορτραίτων

που αναπτύχθηκε από την καλλιτεχνική ομάδα “εν δυνάμει” για τη Λωξάντρα Λούκας.

Θα γνωρίσουν τη Λωξάντρα Λούκας και θα μάθουν πώς δημιουργήθηκε αυτή η μέθοδος.
Θα συντάξουν ένα σύντομο, εισαγωγικό και ενημερωτικό κείμενο σχετικά με τη μέθοδο.
Θα δημιουργήσουν τα δικά τους έργα-πορτραίτα ακολουθώντας τη μέθοδο της Λωξάντρας.
Θα γράψουν λίγα λόγια για το πορτραίτο και συγκεκριμένα για το πρόσωπο που απεικονίζει.
Θα διοργανώσουν μια έκθεση ζωγραφικής.

Θα είναι ένα ταξίδι στη διαφορετικότητα, την τέχνη, τη συλλογικότητα, την έμπνευση, την πρωτοτυπία, την καλλιτεχνική δημιουργία.

Σκοπός μας είναι η αναγνώριση της αξίας της διαφορετικότητας,  η καλλιέργεια της ενσυναίσθησης και της συμπερίληψης , η ανάπτυξη των κοινωνικών, γλωσσικών και καλλιτεχνικών δεξιοτήτων των παιδιών.

Καλή μας αρχή στην όμορφη αυτή εμπειρία!!!

.jpg

Στη Φωτογραφία  απεικονίζεται η  Λωξάντρα Λούκας να ζωγραφίζει στο κλιμακοστάσιο της πολυκατοικίας της όπου έχει κρεμάσει και τα έργα της στη Θεσσαλονίκη. Ένα κορίτσι με σύνδρομο down έφτιαξε μία έκθεση ζωγραφικής στον χώρο μεταξύ του 3ου και 4ου ορόφου της πολυκατοικίας όπου διαμένει, εν μέσω καραντίνας. Με τη βοήθεια της καλλιτεχνικής ομάδας “Εν δυνάμει”, η Λωξάντρα Λούκας δημιούργησε 85 πορτρέτα που άλλαξαν την εικόνα της πολυκατοικίας της και συνεχίζει ακάθεκτη!

facebookloxandra lucas ethniko thea

Ένα σχόλιο στο “Συμμετοχή του Νηπιαγωγείου Ταξιαρχών Τρικάλων στο eTwinning “Πορτραίτα με τη μέθοδο της Λωξάντρας Λούκας”