Λέμε όχι στα έμφυλα στερεότυπα

420417310 402878392503853 1950297111540630356 n

Στο σχολείο μας, η συμπερίληψη και η ισότητα φύλων είναι τρόπος ζωής. Δεν είναι ένα πρόγραμμα που το κάνουμε ένα χρονικό διάστημα και συνεχίζουμε κάτι άλλο. Ο λόγος μας είναι συμπεριληπτικός. Δεν απευθυνόμαστε στο αρσενικό γένος και περιμένουμε να απαντήσουν και τα κορίτσια. Τα παιχνίδια μας είναι για όλα τα παιδιά και το ίδιο προτείνουμε και στους γονείς να κάνουν. Οι ρόλοι που δίνουμε στις μαθήτριες και τους μαθητές μας είναι κοινοί για όλα. Τα χρώματα είναι για όλα τα παιδιά! Δεν μοιράζουμε “αγορίστικα” και “κοριτσίστικα” παιχνίδια σε γαλάζιες και ροζ σακούλες. Δεν προτείνουμε στα αγόρια να ζωγραφίζουν αμάξια και στα κορίτσια πριγκίπισσες!

Φτιάξαμε λοιπόν βίντεο και πήγαμε στο 1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων!

Έκλεψαν τις εντυπώσεις τα παιδιά του Νηπιαγωγείου μας γεμάτα αυτοπεποίθηση και περηφάνια παρουσίασαν τα βίντεο που με τόσο κόπο και προσπάθεια φτιάξαμε! Δε θα είχαμε πετύχει αυτή την παρουσία αν δεν είχαμε τη στήριξη των γονιών οι οποίοι συνόδευσαν τα παιδιά τους στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων Κυριακάτικα! Μαθήτριες και μαθητές του Νηπιαγωγείου μας έχετε σηκώσει πολύ ψηλά τον πήχυ!