11 Ιανουαρίου 2021: Οδηγίες για το άνοιγμα των σχολείων!!!

Από τη Δευτέρα 11/01/2021 ανοίγουν και πάλι οι δομές πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης (παιδικοί σταθμοί, νηπιαγωγεία, δημοτικά) σε όλη την επικράτεια.

Για τη μετακίνηση των ανήλικων μαθητών/τριών από και προς το νηπιαγωγείο μας από Δευτέρα 11/01/2021 ο/η συνοδός τους χρειάζεται:

1. Αποστολή SMS

Μπορείτε να στείλετε από το κινητό σας μήνυμα SMS στον αριθμό 13033 χωρίς χρέωση.

Το SMS πρέπει να είναι της μορφής:

X [κενό] ονοματεπώνυμο και διεύθυνση κατοικίας

όπου Χ ο λόγος εξόδου.
Στη περίπτωση συνοδείας ανηλίκων μαθητών/τριών από/προς το σχολείο σημειώνετε τον αριθμό 4.

2. Βεβαίωση Κυκλοφορίας Ανήλικου Μαθητή/τριας (έντυπο που σας έχει ήδη δοθεί από το σχολείο).

Για αναλυτικές οδηγίες και βεβαιώσεις κυκλοφορίας επισκεφτείτε το: http://forma.gov.gr

Προτείνεται να το έχουν τα παιδιά στην τσάντα τους καθημερινά.

3. Να έχουν μαζί τους τα παιδιά 2-3 μάσκες σε καθαρά σακουλάκια (και ένα σακουλάκι άδειο για την μάσκα που ήδη φοράει).

4. Η προσέλευση (08.15- 08.30) και η αποχώρηση (13:00 για τα πρωινά τμήματα ή 16.00 για το ολοήμερο) παραμένει όπως έχει. Γίνεται από τις εισόδους των τάξεων τηρώντας όλα τα μέτρα προστασίας για τον covid-19 (χρήση μάσκας και κρατώντας αποστάσεις).

Καλή αντάμωση!!!