Άνοιγμα σχολείων: Νέα αυστηρότερα μέτρα ανακοίνωσε ο Στέλιος Πέτσας με στόχο να ανοίξουν τα σχολεία στις 11 Ιανουαρίου

Νέα αυστηρότερα μέτρα για το lockdown ανακοίνωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Στέλιος Πέτσας με στόχο να δημιουργηθούν οι κατάλληλες συνθήκες για άνοιγμα των σχολείων τη Δευτέρα 11 Ιανουαρίου 2021.

Τα νέα μέτρα

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Στέλιος Πέτσας εξήγγειλε τα εξής μέτρα:

– Αναστέλλεται η λειτουργία των ΚΤΕΟ

– Αναστέλλεται η λειτουργία κομμωτηρίων, κέντρων αισθητικής

– Αναστέλλεται η λειτουργία εμπορικών καταστημάτων, μέσω της υπηρεσίας click away

– Αναστέλλεται η λειτουργία των ναών, δεν θα τελεστεί αγιασμός των υδάτων στα Θεοφάνεια

– Αναστέλλεται η λειτουργία των βιβλιοπωλείων

– Η απαγόρευση κυκλοφορίας θα ξεκινάει στις 21:00 και θα λήγει στις 05:00. Τα ενισχυμένα μέτρα θα τεθούν σε ισχύ από τις 6:00 το πρωί της  Κυριακής 3 Ιανουαρίου και θα λήξουν στις 11 Ιανουαρίου 2021.

Στόχος η 11η Ιανουαρίου

Στόχος της αυστηροποίησης αυτής θα είναι η δημιουργία ασφαλέστερων συνθηκών για το άνοιγμα των σχολείων στις 11 Ιανουαρίου, σύμφωνα με τον κυβερνητικό εκπρόσωπο. Ο Στέλιος Πέτσας έκανε λόγο για «προληπτικό χαρακτήρα» των μέτρων.

Υπενθυμίζεται ότι στις 4 Ιανουαρίου συνεδριάζει η επιτροπή των λοιμωξιολόγων για να αποφασίσει για το άνοιγμα των σχολείων.

www.alfavita.gr

Για οτιδήποτε προκύψει θα γίνει εκ νέου ανακοίνωση στον ιστότοπο του νηπιαγωγείου μας…