Τα ζώα είναι ένα από τα πιο αγαπημένα θέματα των παιδιών, καθώς τα αγαπούν ιδιαίτερα και ορισμένα από αυτά τα έχουν, είτε στη φάρμα τους, είτε ως κατοικίδια. Τι γίνεται όμως όταν τα ζώα παραπονιούνται; Τι γίνεται όταν κινδυνεύουν και γιατί; Τι γίνεται με αυτά που ζουν στη θάλασσα ή στο δάσος; Ποια είναι η γνώμη των παιδιών για τα ζώα και τα παράπονά τους; Πόσο επηρεάζεται το περιβάλλον;
Ξεκινώντας λοιπόν με τα παιδιά δώσαμε έμφαση στο “ΠΑΡΑΠΑΝΟ ΤΩΝ ΖΩΩΝ” και τα ζώα που κινδυνεύουν στην Ελλάδα και τον κόσμο γενικότερα (π.χ. χελώνα καρέτα-καρέτα, τσακάλι, αρκούδα, αγριοκάτσικο, δελφίνι, φώκια μονάχους μονάχους, κλπ.), φτιάξαμε τον αντίστοιχο εννοιολογικό χάρτη, χωριστήκαμε σε ομάδες ανάλογα τα ζώα, είδαμε σχετικά με το θέμα βίντεο, ενώ παίξαμε επιδαπέδια και online ψηφιακά παιχνίδια.
Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στους λόγους για τους οποίους απειλούνται και κινδυνεύουν τα ζώα, ακούσαμε τους ήχους τους, τα μιμηθήκαμε με δραματοποίηση μέσω σχετικής ιστορίας, τα κατασκευάσαμε και τέλος, τραγουδήσαμε διάφορα τραγούδια σχετικά με τα ζώα.
Ξεχωρίσαμε τα ζώα της στεριάς, της θάλασσας και του αέρα, σκεφτήκαμε και προτείναμε λύσεις, ενώ διατυπώσαμε εντυπώσεις και ερωτήματα μέσα από την παρακολούθηση παρουσίασης διαφανειών (π.χ. τι φτιάχνουν με το δέρμα των ζώων;).
Οι ιστορίες που διαβάσαμε και η εικονογράφησή τους επίσης, κατείχαν ουσιαστική θέση στη διερεύνηση του θέματος που ασχοληθήκαμε.
Παράλληλα, δουλεύοντας το θέμα της απειλής και της κλιματικής αλλαγής, αποφασίσαμε ότι εμείς οι άνθρωποι έχουμε τον κυριότερο ρόλο στο να μην έχουν τα ζώα, η γη και το περιβάλλον παράπονα. Η κλιματική αλλαγή δεν απειλεί μόνο τα ζώα, αλλά και εμάς τα παιδιά. Επομένως, όλοι μαζί σχεδιάσαμε σχετική αφίσα προστασίας του περιβάλλοντος, ξεχωρίσαμε ποιες πράξεις μας κάνουν τη γη χαρούμενη και ποιες λυπημένη, ενώ υποσχεθήκαμε και υπογράψαμε ότι θα προσέχουμε καθημερινά τη γη με τις πράξεις μας.
Ολοκληρώνοντας, τα παιδιά σε συνεργασία με τους γονείς στο σπίτι, σε μια προσπάθεια κατανόησης του πως φροντίζουμε το περιβάλλον και με τον τίτλο «Τότε νόμιζα – Τώρα ξέρω» δημιούργησαν αφίσες και σχετικά Mini books, προκειμένου να ενημερώσουν για το θέμα ένα μεγαλύτερο κοινό.