3ο Εργαστήριο δεξιοτήτων: Προστατεύω το δάσος είναι πηγή ζωής!
Βασικός σκοπός είναι η ευαισθητοποίηση, η εκπαίδευση και η αλλαγή συμπεριφοράς των μαθητών, σε θέματα που αφορούν το περιβάλλον και συγκεκριμένα στο δάσος. Τα δάση διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο στη μείωση του κινδύνου φυσικών καταστροφών, όπως πλημμύρες, ξηρασίες, κατολισθήσεις και άλλα ακραία φαινόμενα. Επίσης τα δάση κρύβουν ένα σωρό ζώα που κάποια κινδυνεύουν με εξαφάνιση απο την έντονη ανθρώπινη δραστηριότητα. Τέλος τα δάση μετριάζουν την κλιματική αλλαγή και συμβάλλουν στην καθαρή ατμόσφαιρα.
Ξεκινήσαμε το εργαστήριο χορεύοντας το τραγούδι, “Βόλτα στο δάσος” :
Ζητήσαμε απο τα παιδιά να μας πούν τι ξέρουν για το δάσος και να μας κατονομάσουν όλα τα ζώα του τραγουδιού με τη σωστή χρονική σειρά.
Αφού μιλήσαμε για το τι είναι δάσος, το αποτυπώσαμε στο χαρτί με νερομπογιές
Βάλαμε στη σωστή σειρά τα γράμματα που συνθέτουν τη λέξη ΔΑΣΟΣ και δάσος
και αφού είδαμε πολλές εικόνες, κάναμε και μια ψηφιακή βόλτα στο δάσος του Πηλίου.
Ακούσαμε ήχους πουλιών και ζώων και στη συνέχεια το καθε παιδί άκουγε έναν ήχο και προσπαθούσε να αναγνωρίσει το πουλί ή το ζώο που τον παρήγαγε και μιλήσαμε για τους κανόνες που πρέπει να ακολουθήσουμε όταν επισκεπτόμαστε ένα δάσος.
Σε άλλη δραστηριότητα ομαδοποιήσαμε τα ζώα του δάσους σε αυτά που πετούν, στα τετράποδα και σε αυτά που ζούν στο ποτάμι ή στη λίμνη ενός δάσους
Διαβασαμε το παραμύθι “Το δάσος”
και μετά απο την ανάγνωση, τα παιδιά ζωγράφισαν την κάθε σκηνή της ιστορίας και τοποθέτησαν με σωστή χρονική σειρά τις ζωγραφιές τους σε ένα κολάζ. Τέλος τα παιδιά κατασκεύασαν με διάφορα υλικά μία μακέτα ενός δάσους ακριβώς όπως το φαντάζονταν.
Και επειδή μας έπιασαν και οι απόκριες φτιάξαμε σε μάσκα, το αγαπημένο ζώο του δάσους του καθε παιδιού.
Σε άλλο εργαστήριο ξεκινήσαμε να μιλάμε για το τί μας προσφέρει το δάσος όπως οξυγόνο, ξυλεία, μέλι, απορρόφηση των υδάτων και αποφυγή πλημμυρικών φαινομένων και τέλος το χαρτί. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με αυτό και μάλιστα είπαν οτι απο εδώ και στο εξής θα πρέπει να μή χαλάμε πολύ χαρτί γιατί τα θέλουμε τα δέντρα. Ακολούθησαν σχετικά φύλλα εργασίας και παρακολούθηση του Video με τη διαδικασίας παραγωγής χαρτιού απο τα ξύλα.
Ακολούθησαν πολλές δραστηριότητες σχετικές με τα ζωα όπως αναγνώριση της φωλιάς του κάθε ζώου, αναγνώριση του ίχνους που αφήνει το κάθε ζώο, αντιστοίχιση του ζώου με τον ίσκιο του,σύνθεση των κοματιών του παζλ ώστε να σχηματιστεί ένα ζώο κάθε φορά.
Συνεχίσαμε με δραστηριότητες για την ενίσχυση την φωνημικής και φωνολογικής ενημερότητας καθώς και με γρίφους σχετικά με τα ζώα του δάσους
Επιπλέον ζητήσαμε απο τα παιδιά να μας αναφέρουν απο τί πιστεύουν οτι κινδυνεύει ένα δάσος και έτσι πήγαμε και στο κομμάτι της πυρκαγιάς.
Είδαμε απο τί μπορεί να ξεκινήσει μία πυρκαγιά, μάθαμε τη λέξη εμπρησμός, είδαμε εικόνες απο καμμένα δάση συζητήσαμε για τα συναισθήματα των ζώων που έχασαν τη φωλιά τους, και πού μπορεί να είχαν πάει και διαβάσαμε το παραμύθι της Σοφίας Ζαραμπούκα, “Η Πυρκαγιά” και “Φωτιά”
Ζωγραφίσαμε και εμείς ένα καμμένο δάσος
Και μετά απο τόσες πυρκαγιές είχαμε χρέος πια να καλέσουμε την πυροσβεστική!
Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν αντικρύζοντας το τεράστιο πυροσβεστικό όχημα να μπαίνει μέσα στην αυλή του σχολείου μας. Οι Πυροσβέστες μας μίλησαν για τους κινδύνους της φωτιάς, και για το πολύτιμο έργο τους που δεν σταματά μόνο στις πυρκαγιές, μας έδειξαν μέρη της στολής τους, φορέσαμε τα καπέλα τους και ρίξαμε στο γρασίδι με την μάνικα. Τα παιδιά απο την προηγούμενη μέρα έιχαν ετοιμάσει και ένα δώρο για να ευχαριστήσουν τους πυροσβέστες για την επίσκεψη στο σχολείο μας.
Το εργαστήριο δεξιοτήτων έκλεισε με δραστηριότητες σχετικές με τις συνέπειες απο την καταστροφή των δασών, όπως η κλιματική αλλαγή με την υπερθέρμανση του πλανήτη και την εξαφάνιση κάποιων ειδών λόγω αυτού και με τρόπους που εμείς μπορούμε να συμβάλουμε στην σωτηρία του πλανήτη.