Άρθρα ανά μήνα: Οκτώβριος 2023
Τα κάναμε σαλάτα
Σήμερα με βιωματικό τρόπο γνωρίσαμε τα φθινοπωρινά φρούτα. Αφού αρχικά τα αναγνωρίσαμε, έπειτα τα αγγίξαμε, τα μυρίσαμε τα δοκιμάσαμε και μετά αρχίσαμε τα παιχνίδια.
Τους κάναμε ομαδοποίηση ανάλογα με το χρώμα τους, μιλήσαμε για το σχήμα του καθενός: στρογγυλά, οβάλ (το ακτινίδιο), τα κατατάξαμε απο το μεγαλύτερο προς το μικρότερο και προσπαθήσαμε με κλειστά μάτια να αναγνωρίσουμε το φρούτο που δοκιμάσαμε. Η διαδικασία είχε πολύ πλάκα και γελάσαμε πολύ με τις γκριμάτσες όσων είχαν επιλέξει χωρίς να το ξέρουν το ξινόμηλο! Και τέλος…..τα κάναμε σαλάτα!Μία φρουτοσαλάτα σούπερ! Και για να δροσιστούμε στίψαμε τα πορτοκάλια και τα ρόδια και ήπιαμε τον μαγικό αυτό χυμό!
Παγκόσμια ημέρα των ζώων
Παγκόσμια ημέρα των ζώων σήμερα και οι μαθητές μας με αφόρμηση ένα παραμυθάκι που παρακολουθήσαμε σχετικό με το θέμα,
μας ανέφεραν οτι τα ζώα είναι για να τα φροντίζουμε και να τα αγαπάμε! Μιλήσαμε για το αγαπημένο μας ζωάκι, παίξαμε τους ντεντέκτιβ των ζώων όπου με τον μεγενθυτικό φακό προσπαθούσανε να βρούνε το ζωάκι που κάθε φορά τους ζητούσε η εκπαιδευτικός και
τέλος φτιάξαμε το δικό μας διαφορετικό και πολύ αγαπημένο μωβ σκύλο!
Χρόνια πολλά παππούδες και γιαγιάδες
Ο Οκτώβρης πάντα ξεκινά με την Παγκόσμια ημέρα τρίτης ηλικίας (1/10). Δεν παραλέιψαμε λοιπόν να μιλήσουμε για τους αγαπημένους μας παππούδες, όπου οι μικροί μας
μαθητές μας ανέφεραν πολύ όμορφα και συγκινητικά πράγματα για το τί κάνουν οι παππούδες τους για εκείνα, αλλά και τί μπορούν και εκείνα να κάνουν για τους παππούδες τους!
Φυσικά δεν έλειψαν τα δωράκια και οι κατασκευές για τους αγαπημένους παππούδες μας!
Αντίο Σεπτέμβρη!
Ο πρώτος και πιο δύσκολος μήνας για τους μικρούς μας μαθητές, μιάς και είναι ο μήνας προσαρμογής, έλαβε τέλος.
Παίξαμε πολλά παιχνίδια γνωριμίας και ενδυνάμωσης της ομάδας, μάθαμε να αναγνωρίζουμε το αρχικό γράμμα του ονόματός μας
μέσα απο ψυχοκινητικά παιχνίδια και δραστηριότητες λεπτής κινητικότητας και συντονισμού χεριού ματιού και βέβαια ορίσαμε απο κοινού τους κανόνες
που θα πρέπει να ακολουθούμε μέσα στη χρονιά, βάζοντας για υπογραφή, μα τί άλλο απο την παλάμη μας!
Πόσο γρήγορα πέρασες Σεπτέμβρη!