Άρθρα ανά μήνα: Μάιος 2023
Ολοκλήρωση Προγράμματος Μετάβασης….
Με τη συνδιδασκαλία στο μάθημα της Γυμναστικής ολοκληρώσαμε το Πρόγραμμα Μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο. Γεμάτοι εμπειρίες, όμορφες στιγμές, παιχνίδια και άλλα πολλά είμαστε έτοιμοι για την επόμενη σχολική βαθμίδα.
Περάσαμε τέλεια!!!! Ευχαριστούμε πολύ τον κύριο Μιχάλη(Γυμναστής)!!!! Με το τέλος του προγράμματος θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε επίσης την κυρία Αντωνία(Δασκάλα Α’ Τάξης), την κυρία Γεωργία (Μουσικό) και τον Διευθυντή του δημοτικού σχολείου, τον κύριο Βασίλη για την άψογη συνεργασία!!!
Έντομα παντού…..
Αφού γνωρίσαμε τους μικρούς μας φίλους, τα έντομα, συζητήσαμε για το ποια είναι ωφέλιμα, ποια βλαβερά και γιατί…..
Οι μαθητές μας αποφάσισαν ότι θέλουν να μάθουν περισσότερες πληροφορίες για τις πεταλούδες που βλέπουν στην αυλή μας να πετούν καθημερινά και τις μέλισσες που φτιάχνουν το νόστιμο μέλι. Έτσι γνωρίσαμε τον κύκλο ζωής της πεταλούδας…..
Είδαμε τις πεταλούδες από άλλη ματιά, μέσα από τις τέχνες….
Γίναμε καλλιτέχνες και ζωγραφίσαμε και εμείς τους δικούς μας πίνακες στο καβαλέτο……
Φτιάξαμε και πεταλούδες από φίλτρα του καφέ…..
Μάθαμε και το τραγούδι μας…..
Στη συνέχεια γνωρίσαμε την κοινωνία των μελισσών…..
Ένας μελισσοκόμος επισκέφτηκε το σχολείο μας, μας έφερε τις μέλισσες, το σπίτι τους αλλά και τα παράγωγά της για να δοκιμάσουμε….. Ευχαριστούμε πολύ κύριε Γιώργο….
Γίναμε και εμείς μελισσοκόμοι……
Φτιάξαμε και τις δικές μας μέλισσες…..
Στο διάλειμμα παίξαμε περνά – περνά η μέλισσα και στο τέλος της ημέρας μάθαμε ένα τραγουδάκι…..
Εργαστήρια δεξιοτήτων…..
Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων ασχοληθήκαμε με τον άξονα Φροντίζω το Περιβάλλον….
Η ενασχόληση μας με τον βόρειο και νότιο πόλο μας έδωσε τη δυνατότητα να εξοικειωθούμε με την αρκτική και Ανταρκτική, τα ζώα που ενδημούν σε αυτές τις περιοχές αλλά και τους ανθρώπους που ζουν εκεί, να μάθουμε πληροφορίες για τον τρόπο ζωής τους και τις διατροφικές συνήθειες αυτών. Στο πλαίσιο αυτό λοιπόν αναπτύχθηκε αίσθημα ευθύνης ώστε όλοι μας ήδη από τη νεαρή ηλικία, να βοηθάμε το περιβάλλον να ανανεώσει τα ήδη υπάρχοντα είδη ενέργειας και να αποφεύγουμε να σπαταλάμε και καταναλώνουμε άσκοπα κ υπέρμετρα ο.τι μας προσφέρει η γη και η φύση. Ταυτόχρονα, γινόμαστε ανθεκτικοί στη διαφορετικότητα , αναπτύσσουμε το ενδιαφέρον για άλλους πολιτισμούς, αγάπη και σεβασμό για τις χώρες, τις θρησκείες και τις γλώσσες και όλα αυτά μέσα από την περιήγηση σε αυτές τις ψυχρές περιοχές. Μια δραστηριότητα έχει να κάνει με κάρτες memo … Για γερή μνήμη κ συγκέντρωση, μέσα από την εξοικείωση με τα ζώα που ενδημούν στην αρκτική, ενώ η άλλη αφορά στην παρατηρητικότητα ,καθώς πρόκειται για εύρεση κομματιών σε μικρά παζλ, που αφορούν στον περιβάλλοντα χώρο του β. Πόλου.
Τα ζώα … Ξύπνησαν από τη χειμερία νάρκη και τον χειμέριο ύπνο … Τα παιδιά μας έμαθαν τι είναι ακριβώς αυτή η κατάσταση στην οποία τίθενται τα ζώα , με καταιγισμό ιδεών βρήκαμε φυσικά τους λόγους για τους οποίους γίνεται αυτό και παίξαμε διάφορα παιχνίδια ώστε να εξοικειωθούν με τις νέες πληροφορίες. Τα παιχνίδια αυτά είχαν να κάνουν με την εύρεση των πατημασιών – ιχνών , παιχνίδι αντιστοίχισης για ανάπτυξη παρατηρητικότητας, παιχνίδι memo ώστε να βρουν τα ταίρια των ζώων δάσους και τέλος, αντιστοίχιση ζώων με τη σκιά τους για εξοικείωση με τη δομή σώματος αυτών, σύγκριση μεγεθών Και υπενθύμιση των όρων μεγάλο και μικρό.
Πικ-νικ….
Χρόνια Πολλά μανούλες!!!!
Γιορτάζουν οι μανούλες μας γιορτάζει ο κόσμος όλος!!!Οι μαθητές μας παρακολούθησαν το παρακάτω βίντεο, συζητήσαμε γι΄αυτό και μοιραστήκαμε την αγάπη μας για τη μαμά…..
Φυσικά δεν θα μπορούσαν να λείπουν οι κατασκευές τις οποίες φτιάξαμε και αποφασίσαμε να τις κρύψουμε ως την Κυριακή όπου και θα της δώσουμε στη μαμά συνοδευμένες με μια ζεστή αγκαλιά και ένα γλυκό φιλί!!!
Έτσι ετοιμάσαμε ένα συγκινητικό λεύκωμα …..
Ένα μοναδικό βραβείο για όσα μας προσφέρουν κάθε μέρα…….
Αλλά και μια όμορφη ανθοδέσμη με τα πιο σπάνια λουλούδια φτιαγμένα από τα πιο γλυκά χεράκια…..
Ακούσαμε και το αγαπημένο μας τραγούδι αφού η δική μας μαμά είναι η καλύτερη του κόσμου!!!!
Χρόνια πολλά πολλά και ευτυχισμένα σε όλες τις μανούλες!!!