Η Σπορά!!!!
Ο Νοέμβριος είναι ο μήνας της σποράς…. Έτσι και εμείς αποφασίσαμε να μάθουμε όσα περισσότερα μπορούμε…. Αφού συζητήσαμε και ανταλλάξαμε τις ήδη υπάρχουσες γνώσεις μας χωρίσαμε τις παρακάτω εικόνες και τις τοποθετήσαμε ανάλογα…..
Παρακολουθήσαμε το σχετικό βίντεο….
Φτιάξαμε το δικό μας λουλούδι από σπόρια…..
Μάθαμε το τραγουδάκι: Ο Γεωργός……
Αποφασίσαμε να γίνουμε γεωργοί. Ξεκινήσαμε φτιάχνοντας το σκιάχτρο μας για να τρομάζει τα πουλιά και να μη μας φάνε τα σποράκια μας …..
Έτοιμοι λοιπόν για την σπορά μας……Τοποθετήσαμε τα σποράκια μας στο χώμα, ποτίσαμε,κολλήσαμε το σκιάχτρο μας και έτοιμα τα γλαστράκια μας πήρανε θέση στο φως…….
Τέλος, αφού μας αρέσει να πειραματιζόμαστε……φυτέψαμε σπόρους σε 3 γλάστρες και αφού θυμηθήκαμε τι χρειάζεται ένα φυτό για να μεγαλώσει σωστά αποφασίσαμε τους σπόρους της πρώτης γλάστρας να τους μεγαλώσουμε με φως και νερό, της δεύτερης γλάστρας χωρίς φως και της τρίτης γλάστρας χωρίς νερό. Αναμένουμε τα αποτελέσματα τις επόμενες μέρες……
Οι μέρες πέρασαν…..Τα φυτά μας μεγάλωσαν και ήρθε η ώρα να δούμε τι έγινε με τις 3 διαφορετικές μας γλάστρες……Παρατηρήσαμε λοιπόν ότι στη γλάστρα που δεν ποτίζαμε το φυτό δεν φύτρωσε καν….. Στη γλάστρα που είχαμε στην σκοτεινή αποθήκη το φυτό αναπτύχθηκε κανονικά όμως είχε ένα παράξενο χρώμα, δεν φαινόταν και τόσο ζωντανό, ενώ τέλος στη γλάστρα που ήταν δίπλα στο φωτεινό μας παράθυρο και το ποτίζαμε τακτικά το φυτό μας ήταν τέλειο!!! Πήραμε στο σπίτι και τα γλαστράκια μας με τα ολοκληρωμένα πλέον φυτά μας. Τέλος, θα θέλαμε να πούμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στον γεωργό μπαμπά Θωμά που επισκέφτηκε το σχολείο μας και μας μετέδωσε τις πολύτιμες γνώσεις του για την σπορά και την ανάπτυξη των φυτών.