Παγκόσμια Ημέρα Προστασίας των Ζώων

Τα βιβλία και η ανάγνωση των παραμυθιών αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας μας στο σχολείο μας. Στα παιδικά παραμύθια συνηθίζεται να πρωταγωνιστούν ήρωες από το ζωικό βασίλειο. Τα παιδιά σ’αυτή την ηλικία στην προσπάθειά τους να δομήσουν και να διαχωρίσουν το φαντασιακό από την πραγματικότητα ξεκινάνε μία διαδικασία διερεύνησης. Έτσι και φέτος το σχολείο μέσα από την ανάγνωση των παραμυθιών ξεκινήσαμε με κάποιες συζητήσεις και ρωτήσεις εκ μέρους των παιδιών σχετικά με τους ήρωες των παραμυθιών και τα ζώα. Για καλή μας τύχη αυτές οι εργασίες μας συνέπεσαν με την παγκόσμια ημέρα προστασίας των ζώων. Αδράξαμε την ευκαιρία για να ενημερωθούμε περαιτέρω και να προχωρήσουμε στην διάχυση και των δικών μας ιδεών και γνώσεων. Παρακάτω παραθέτουμε μία σύνοψη των εργασιών μας με θέμα τα ζώα

Γλώσσα:
Διαβάσαμε και συζητήσαμε βιβλία σχετικά με τα ζώα, τονίζοντας τις ανάγκες και τα συναισθήματά τους.
Ενθαρρύναμε τα παιδιά να δημιουργήσουν τις δικές τους ιστορίες ή να ζωγραφίσουν εικόνες που απεικονίζουν ζώIMG 5394α σε ασφαλή και χαρούμενα περιβάλλοντα. Φτιάξαμε ένα ομαδικό πόστερ με τις δημιουργίες και τις σκέψεις μας σχετικά με τα ζώα.
Φυσικές Επιστήμες:
Μιλήσαμε για τους διαφορετικούς βιοτόπους των ζώων και τη σημασία της διατήρησης αυτών των ενδιαιτημάτων για την ευημερία των ζώων. Εισάγαμε βασικές έννοιες για τις ανάγκες των ζώων, όπως τροφή, νερό, στέγη και αγάπη.
Τέχνη:
Οργανώσαμε δραστηριότητες όπου τα παιδιά μπορούσαν να πειραματιστούν με μάσκες ζώων, επιτρέποντάς τους να υποδυθούν ρόλους και να εκφράσουν ενσυναίσθηση για τα ζώα. Παίξαμε κουκλοθέατρο με βάση τα αγαπημένα μας παραμύθια όπου τα παιδιά ανέλαβαν ενεργό ρόλο. Δημιουργήσαμε μακέτες με σκαντζόχοιρους όπου τα παιδιά χρησιμοποιώντας φυσικά και εύπλαστα υλικά απέδωσαν ελεύθερα την δομή του ζώου.IMG 5391IMG 5392
Κοινωνικές επιστήμες:
Ενθαρρύναμε μέσα από την παρακολούθηση μικρών ντοκυμαντέρ τις συζητήσεις σχετικά με τη σημασία της μεταχείρισης όλων των ζωντανών όντων με καλοσύνη και σεβασμό, ενθαρρύνοντας την αίσθηση ενσυναίσθησης και ευθύνης προς τα ζώα.
Κινητική αγωγή:
Οργανώσαμε διασκεδαστικές δραστηριότητες που μιμούμασταν τις κινήσεις των ζώων, βοηθώντας τα παιδιά να κατανοήσουν τις φυσικές ικανότητες και τα χαρακτηριστικά διαφορετικών ζώων. Σχεδιάσαμε υπαίθριες δραστηριότητες που περιλαμβάναν την εξερεύνηση της φύσης και παρατήρηση της τοπικής άγριας ζωής, προωθώντας την κατανόηση του φυσικού περιβάλλοντος των ζώων.
Μαθηματικά:
Ενσωματώσαμε δραστηριότητες μέτρησης χρησιμοποιώντας παιχνίδια ή εικόνες με θέμα τα ζώα, καθιστώντας τη διαδικασία μάθησης ευχάριστη και αξιόπιστη. Εντάξαμε και δραστηριότητες που ενισχύουν την λεπτή κινητικότητα. Εισάγαμε  απλές έννοιες μέτρησης συγκρίνοντας τα μεγέθη διαφορετικών ζώων ή τις μερίδες τροφής τους.
Μουσική:
Χρησιμοποιήσαμε τραγούδια και ρίμες με θέμα τα ζώα για να δημιουργήσουμε μια ζωντανή και συναρπαστική ατμόσφαιρα, ενισχύοντας μια συναισθηματική σύνδεση με τα ζώα μέσω της μουσικής και του ρυθμού.

Οι εκπαιδευτικοί,
Ρούλα & Γεωργία

Η πρώτη μας εκπαιδευτική επίσκεψη

IMG 5409

Ελάτε να σας ταξιδέψουμε σε μία όμορφη εμπειρία της πρώτης μας εκπαιδευτικής επίσκεψης! Γεμάτοι με ενθουσιασμό και οπλισμένοι με δίψα για γνώση, οι μικροί μας εξερευνητές ξεκίνησαν μια συναρπαστική αποστολή στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής στην Άρτα στις 2 Οκτωβρίου, συνοδευόμενοι από τα παιδιά του Δημοτικού Σχολείου. Το ίδιο το ταξίδι ήταν ένας θησαυρός ευκαιριών μάθησης. Με την βοήθεια των αστυνομικών του τμήματος IMG 5415 1της τροχαίας τα παιδιά μυήθηκαν στους θεμελιώδεις κανόνες της οδικής ασφάλειας, μαθαίνοντας να αποκρυπτογραφούν τα σήματα κυκλοφορίας και τη σημασία της ευαισθητοποίησης των πεζών. Η διαδρομή με το λεωφορείο μετατράπηκε σε μια δυναμική τάξη, όπου η οδική σήμανση και το πολυσύχναστο αστικό τοπίο έγιναν το θέμα των συναρπαστικών συζητήσεών μας.

IMG 5410 1Φτάνοντας στο πάρκο, η μέρα εξελίχθηκε σε μια συμφωνία ανακάλυψης και ενθουσιασμού. Με την καθοδήγηση της τροχαίας, τα παιδιά βυθίστηκαν σε διαδραστικές δραστηριότητες, όπως το παιχνίδι ρόλων ως μικροί αστυνομικοί της τροχαίας και η κατανόηση της σημασίας της χρήσης κράνους και ζωνών ασφαλείας.

Εκπαιδευτικά ταξίδια σαν αυτά χρησιμεύουν ως καταλύτες για την ολιστική μάθηση, καλλιεργώντας όχι μόνο την πνευματική ανάπτυξη αλλά και προάγοντας βασικές δεξιότητες ζωής. Ενσταλάζουν ένα αίσθημα ευθύνης, ανεξαρτησίας και σεβασμού για τους κανόνες που διέπουν την καθημερινότητά μας. Πέρα από τους τοίχους της τάξης, αυτές οι καθηλωτικές εμπειρίες δημιουργούν μόνιμες αναμνήσεις και θέτουν τα θεμέλια για μια γενιά ευσυνείδητων πολιτών. Καθώς ξεκινούσαμε το ταξίδι μας πίσω στο σχολείο, τα λαμπερά πρόσωπα και οι κινούμενες συνομιλίες αντηχούσαν την επιτυχία της ημέρας. Η αξία του ταξιδιού επεκτάθηκε πολύ πέρα από το πάρκο, καθώς άφησε ένα ανεξίτηλο σημάδι στην κατανόηση κάθε παιδιού για την οδική ασφάλεια και τη θέση του στην κοινότητά μας

Οι εκπαιδευτικοί,
Σπυριδούλα και Γεωργία