«Αλήθεια ή ψέμα; Πιστεύεις ό,τι βλέπεις στο Διαδίκτυο;»

Στο πλαίσιο της συνεργασίας μας με τα άλλα Νηπιαγωγεία, αποφασίσαμε να πάρουμε μέρος στο διαγωνισμό «Αλήθεια ή ψέμα; Πιστεύεις ό,τι βλέπεις στο Διαδίκτυο;»

Τα παιδιά ενημερώθηκαν σχετικά με τη δράση και ευαισθητοποιήθηκαν διαβάζοντας το εκπαιδευτικό βιβλίο για μικρά παιδιά “Ο @Παπάκης Ντετέκτιβ” και παρακολουθώντας αντίστοιχο εποπτικό υλικό το οποίο πραγματεύεται τις ψεύτικες πληροφορίες στο διαδίκτυο και προάγει την κριτική τους σκέψη.

collage26

Ο στόχος για τους μαθητές και τις μαθήτριες είναι:

• Να προσδιορίσουν τι είναι οι ψευδείς ειδήσεις στο διαδίκτυο και να κατανοήσουν ποιες μέθοδοι και μηχανισμοί χρησιμοποιούνται για τη δημιουργία, τη διανομή και την ενίσχυση της παραπληροφόρησης μέσω του διαδικτύου.
  • Να αναγνωρίσουν πώς η παραπληροφόρηση επηρεάζει τη ζωή μας εντός και εκτός διαδικτύου.
  • Να διερευνήσουν τη δημιουργία και διάδοση ψευδούς περιεχομένου στις πλατφόρμες κοινωνικών μέσων.
  • Να δοκιμάσουν και να εφαρμόσουν συγκεκριμένα εργαλεία για την αποδόμηση των ψευδών ειδήσεων.
  • Να αποκτήσουν κριτική ικανότητα στο διαδίκτυο
  • Να καλλιεργήσουν δεξιότητες συνεργασίας και επικοινωνίας.

collage28

Η αφίσα που δημιούργησαν τα παιδιά του δικού μας Νηπιαγωγείου

ψεματα ή αλήθειεςΔημιουργήθηκε ένα ηλεκτρονικό βιβλίο με αφίσες των μαθητών όλων των συνεργαζόμενων σχολείων για τις ψευδείς ειδήσεις, το οποίο αποτελεί και τη συμμετοχή μας στο διαγωνισμό!

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper

Καλή μας επιτυχία!!!

Άσχετα από το αποτέλεσμα του διαγωνισμού για άλλη μία φορά κέρδισε η συνεργασία και η δημιουργικότητα των παιδιών!