Ήρθε ο χειμώνας και ξεκινήσαμε τις δραστηριότητες, τις κατασκευές, τα παραμύθια και τα τραγούδια του χειμώνα!
Ξεκινήσαμε με μια διερεύνηση των γνώσεων των παιδιών σχετικά με τον χειμώνα. Τι γνωρίζουν; Τα παιδιά αναφέρουν τις καιρικές συνθήκες, τα φρούτα και τα λαχανικά του χειμώνα, τα ζώα που πέφτουν σε χειμερία νάρκη, τα θερμαντικά είδη που χρησιμοποιούμε, τα ρούχα του χειμώνα και πολλά άλλα. Ζωγραφίζουμε και φτιάχνουμε ομαδικό κολάζ με τις εικόνες του χειμώνα.
Έπειτα, παρακολουθούμε το εκπαιδευτικό βίντεο “Μαθαίνω για τον χειμώνα” από τη σειρά picou picou.
Κάνουμε αναζήτηση στο διαδίκτυο, πίνακες ζωγραφικής αλλά και φωτογραφίες με θέμα τα δέντρα του χειμώνα. Τις περιγράφουμε, αναζητούμε ομοιότητες και διαφορές και εντοπίζουμε τη διαφορά ανάμεσα σε φωτογραφίες και πίνακες ζωγραφικής.
Ψηφίζουμε τον αγαπημένο μας πίνακα, ήταν αυτός της Karen Tarlton, και βήμα- βήμα προσπαθούμε να τον ζωγραφίσουμε κι εμείς με νερομπογιές και τέμπερες!
Ακούσαμε τον “Χειμώνα”, του Antonio Vivaldi και ζωγραφίσαμε εικόνες που φανταστήκαμε σχετικές με τον χειμώνα.
Μιλήσαμε για την αλλαγή των εποχών και την εναλλαγή ημέρας και νύχτας.
Αφηγηθήκαμε αλλά και παρακολουθήσαμε τον μύθο της Περσεφόνης και τις αλλαγές των εποχών!
Αγαπημένα παιχνίδια με το ρομποτάκι μας τη Bee Bot!
Διαβάσαμε την “Κυρά καλή και τους 12 Μήνες”, και μιλήσαμε για τους μήνες του χρόνου.
Τα παιδιά με την εκπαιδευτικό αναζήτησαν τον μήνα των γενεθλίων τους, συζήτησαν για τα χαρακτηριστικά του κάθε μήνα και έπειτα τον ζωγράφισαν και έγραψαν το όνομά του.
Μάντεψε ποιος χιονάνθρωπος είμαι! Τα παιδιά, σε ζευγάρια, περιγράφουν τον χιονάνθρωπο που επιλέγουν και το ταίρι τους προσπαθεί να μαντέψει σωστά! Μια χειμωνιάτικη παραλλαγή του παιχνιδιού “Μάντεψε ποιος!”.
Μαθηματικά και προσθέσεις του χειμώνα που κάναμε μια βροχερή μέρα!
To αγαπημένο “Τραγούδι του Χειμώνα”!
Βιβλία με το τραγούδι του χειμώνα. Γράφουμε και ζωγραφίζουμε. Η ιδέα από εδώ : https://paixnidokamomataa.blogspot.com/2024/01/flipbook.html