Η Άνοιξη έχει τρεις μήνες:
τον Μάρτιο, τον Απρίλιο και τον Μάιο.
Τον Μάρτιο αρχίζει η ανθοφορία στη φύση και ο καιρός είναι άστατος.
Όπως λέει η παροιμία, “Μάρτης είναι, νάζια κάνει, πότε κλαίει πότε γελάει”, ενώ μερικές φορές κάνει τόσο κρύο που πήρε το όνομα “Μάρτης, γδάρτης και παλουκοκάφτης”.
Ο δεύτερος μήνας της Άνοιξης είναι ο Απρίλιος. Είναι ο μήνας που ο καιρός αρχίζει να γίνεται πιο ζεστός. Τα ζώα και τα πουλιά ζευγαρώνουν και γεννούν τα μωρά ή τα αβγά τους.
Τον τρίτο μήνα της Άνοιξης, τον Μάιο, τον υποδεχόμαστε την πρώτη του μέρα, την Πρωτομαγιά, φτιάχνοντας στεφάνια από αγριολούλουδα.