Καλώς μας ήρθε Ο Νοέμβριος
- Ακούσαμε από τον υπολογιστή το ποίημα του Νοέμβρη.Στη συνέχεια χωριστήκαμε σε τρεις ομάδες και κάθε ομάδα σε συνεργασία ζωγράφισε μέρος του ποιήματος.
- Σαν άρχισε η βροχή βγήκαν βόλτα τα σαλιγκαράκια της αυλής μας.Με τη σειρά μας γίναμε και εμείς σαλιγκάρια συρθήκαμε μέσα στην τάξη και τέλος φτιάξαμε και ένα σαλιγκάρι
- Νοέμβρης ο Σποράς . Άρχισε η σπορά και στο σχολείο μας:
Το αποτέλεσμα μετά από δύο εβδομάδες :
Σπορά χωρίς σκιάχρο είναι μισή δουλειά.Ετσι και εμείς φτιάξαμε σκιάχτρα για να σκιάξουμε τα πουλιά
και γίναμε οι ίδιοι σκιάχτρα στην αυλή να διώξουμε τα πουλιά -παιδιά από το χωράφι(δραματοποίηση)
Σπορά και Ρομποτική:Το μικρό ποντικάκι με τις δικές μας οδηγίες θα κάνει τη διαδρομή:<< από το σπόρο στο φυτό>>
Τελικά αυτό που έρχεται στο πιάτο μας και είναι τόσο υγιεινό ξεκινά από ένα σποράκι τόσο δα μικρό: Τό αγαπημένο φαγητό μας από ένα σπόρο (ιστόγραμμα)
- Αφιερώσατε δύο ημέρες για την εορτή της επετείου του Πολυτεχνείου.Μάθαμε το τραγούδι <<Τα παιδιά ζωγραφίζουν στον τοίχο >>και το ζωγραφίσαμε σε ομάδες:
- Επίσης κάναμε εκλογές και κέρδισε η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.
Διαβάσαμε την τενεκεδούπολη και την παίξαμε κουκλοθέτρο ,είδαμε στιγμιότυπα ,ακούσαμε τραγούδια αφιερωμένα στην επέτειο του Πολυτεχνείου.
- ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΙΑ
Ένας πολύτιμος καρπός της γης η ελιά.
Μέσα από μια διαθεματική προσέγγιση :μάθαμε λέξεις που σχετίζονται με την ελιά,μάθαμε το τραγούδι ντίλι τι καντήλι και ακολούθησε ζωγραφική από τα νήπια σε κάρτες και στη συνέχεια ανασύνθεση του τραγουδιού(χρονική αλληλουχία).Γνωρίσαμε το γράμμα( Ε,ε) της ελιάς και το γράψαμε στο αλεύρι και με γλωσσοπίεστρα.Επίσης αντιγράψαμε λέξεις που έχουν το ε.Πειράματα με το λάδ ,εντοπίσαμε και σημειώσαμε στο χάρτη μέρη της Ελλάδας που καλλιεργείται η ελιά.Στον υπολογιστή παίξαμε παιχνίδια (βρες το ζευγάρι-σειροθέτηση εικόνων),Επίσης παρατηρήσαμε τον πίνακα ζωγραφικής του ζωγράφου Θεόφιλου (το μάζεμα της ελιάς),εντοπίσαμε τα βασικά σημεία και στη συνέχεια τα παιδιά έγιναν μικροί καλλιτέχνες και τον απέδωσαν με τον δικό τους τρόπο.
- Οι φίλοι μας τα ζώα .
Γνωριμία με τα ζώα της αυλής,του δάσους,της ζούκλας(ομαδοσυνεργατική προσέγγιση του θέματος)
κάθε ομάδα παρουσίασε τα ζώα που είχε επιλέξει
Αποχαιρετήσαμε το Νοέμβριο με μία ζωγραφιά ,δίνοντας να πάρει μαζί του κάτι για δώρο.
Τι μάθαμε τον μήνα Οκτώβριο στο σχολείο μας:
- Οι κανόνες της τάξης μας μέσα από τα δέντρα του ΔΕΝ και του ΝΑΙ:
Μιλήσαμε για τα χρώματα κάναμε μίξεις και ανακαλύψαμε τα χρώματα των Φθινοπωρινών φύλλων:
- Φυτέψαμε λαχανικά εποχής και έτσι έχουμε το δικό μας λαχανόκηπο:
- Κάθε κομμάτι παζλ είναι μοναδικό και απαραίτητο .Έτσι και εμείς στο ΠΑΖΛ της τάξης μας :
- Συμμετοχή στην εβδομάδα προγραμματισμού CODE WEEK 2023 με δράση με τίτλο :<<Η Φθινοπωρινή βόλτα της Αρκούδας>>.
- Συμμετοχή στη δράση που οργάνωσε το 6ο νηπ.Καρδίτσας για την παγκόσμια ημέρα Ψυχικής Υγείας 20/10/2023 με το αγαπημένο μας τραγούδι ο Δράκος που το κάναμε ζωγραφιά.
- Με αφορμή την εκμάθηση των χρωμάτων κάναμε μύξεις και φτιάξαμε χαρούμενα χεράκια
- Το Φθινοανθρωπάκι έτοιμο
Μάθαμε το αρχικό μας γράμμα και το ανακαλυψαμε με διάφορες τεχνικές
- Η τελευταία εβδομάδα του Οκτώβρη είναι αφιερωμένη στην εθνική επέτειο του ΟΧΙ.
Έτσι διαβάσαμε παραμύθια σχετικά ,είδαμε video αφιερωμένα στα γεγονότα της εποχής.Μάθαμε ποιήματα,τραγούδια κάναμε κατασκευές ,παρέλαση και γιορτάσαμε το ΟΧΙ:
Ο τροχός του 1940
Το περιστέρι της Ειρήνης,και η καρδιά μας που χτυπάει ελληνικά
Στα βουνά της Αλβανίας….
Το σκηνικό μας έτοιμο για την ημέρα της γιορτούλας.
- Στο σχολείο μας ίσως μας λείπει κάποιες φορές η αγκαλιά της μαμάς μας.Φροντίσαμε όμως να έχουμε πάντα μαζί μας την καρδιά της μανούλας μας με την ευχή που μας αφιέρωσε η κάθε μία όταν επισκέφτηκε το σχολείο μας .Σας ευχαριστούμε μαμάδες .
- Η 30 Οκτωβρίου έχει καθιερωθεί σαν ημέρα αποταμίευσης .Μιλήσαμε για την αποταμίευση ,για το τι μπορούμε να κάνουμε εμείς σαν παιδιά ,γνωρίσαμε τα χρήματα ,παίξαμε παιχνίδια στον υπολογιστή ,μιλήσαμε για την αξία τους .
Τελικά ανακαλύψαμε και άλλα πράγματα που μπορούμε να κάνουμε στην καθημερινή μας ζωή και να σημαίνουν αποταμίευση .Όπως ανακύκλωση , φιλία,αγάπη ,βοήθεια κ.α
Στο τέλος φτιάξαμε τον δικό μας κουμπαρά τον γεμίσαμε με αγάπη και τον πήραμε σπίτι μας