Καλώς ήρθατε στο blog του Νηπιαγωγείου Λεΐκων Καλαμάτας

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας.

Το Νηπιαγωγείο είναι η πρώτη βαθμίδα της εκπαίδευσης, η φοίτησή του είναι υποχρεωτική και αποτελεί τη βάση της σχολικής πορείας του παιδιού. Είναι ένας χώρος ευχάριστος όπου στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος τα παιδιά απασχολούνται δημιουργικά και οι δραστηριότητες πραγματοποιούνται με παιγνιώδη τρόπο. Στο καθημερινό εκπαιδευτικό πρόγραμμα δίνονται ευκαιρίες στα παιδιά να αποκτούν εμπειρίες, να αναπτύσσονται αλληλεπιδρώντας μεταξύ τους, να κοινωνικοποιούνται, να ικανοποιούν τις επιθυμίες τους. Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στην ενεργητική συμμετοχή των παιδιών στην κατάκτηση της γνώσης. Τα παιδιά ενθαρρύνονται να ερευνήσουν το περιβάλλον και να εκφραστούν ελεύθερα.

Έχει παρατηρηθεί ότι πολύ σημαντική είναι η συνεργασία σχολείου και οικογένειας καθώς η συνεργασία αυτή συμβάλλει ουσιαστικά στην καλύτερη προσαρμογή των παιδιών στο χώρο του νηπιαγωγείου. Οι γονείς είναι τα πιο σημαντικά πρόσωπα στον κόσμο των παιδιών. Είναι αυτοί που θα ενημερώσουν τους εκπαιδευτικούς για το χαρακτήρα των παιδιών για τις συνήθειες και τα ενδιαφέροντά τους, για τις μαθησιακές και άλλες εμπειρίες που βιώνουν στο σπίτι και σε άλλους χώρους εκτός σπιτιού και σχολείου. Απαραίτητη προϋπόθεση για να υπάρξει μια καλή συνεργασία είναι η δημιουργία ενός κλίματος αμοιβαίου σεβασμού και εμπιστοσύνης.

Γονείς και νηπιαγωγοί έχουμε κοινό στόχο την πρόοδο και τη σωστή ανάπτυξη των παιδιών  γι΄αυτό και πρέπει να βοηθάμε ο ένας τον άλλον για το καλό τους.

Ευχόμαστε  μια καλή και δημιουργική σχολική χρονιά με υγεία!

Ο σύλλογος διδασκόντων του Νηπιαγωγείου Λεΐκων