Eric Carle. Πειράματα.

eTwinning 2023-2024

Decodable Steam Readers

Το νηπιαγωγείο μας φέτος συμμετέχει στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα eTwinning με τίτλο Decodable Steam Readers. Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές ηλικίας 3-6 ετών και οι βασικοί στόχοι του είναι:

1. Να ενισχυθεί το κίνητρο για ανάγνωση παραμυθιών και ιστοριών από την παιδική ηλικία,

2. Να χρησιμοποιήσουμε πειράματα που βασίζονται με το παραμύθι που διαβάζουμε, υλοποιώντας STEAM δραστηριότητες,

3. Να Χρησιμοποιήσουμε unplugged κωδικοποίηση στις δραστηριότητες μας και

4. Να αναπτυχθούν και να βελτιωθούν νέες δεξιότητες χρησιμοποιώντας eργαλεία web2.

Το πρόγραμμα Decodable Steam Readers είναι ένα πρόγραμμα φιλαναγνωσίας με βασικό συγγραφέα τον Eric Carle και τα βιβλία του. Συγκεκριμένα κάθε μήνα διαβάζουμε ένα παραμύθι του συγγραφέα Eric Carle το οποίο είναι σχετικό με την κάθε εποχή-περίοδο που διανύουμε, και στη συνέχεια πραγματοποιούμε διάφορες  δραστηριότητες steam και δραστηριότητες ρομποτικής- κωδικοποίησης βασισμένες στο παραμύθι. Στο πρόγραμμα αυτό συνεργαζόμαστε με σχολεία της Ελλάδας αλλά και άλλων χωρών και συγκεκριμένα με σχολεία της Ρουμανίας και Τουρκίας.

Το κείμενο της παραγράφου σας 19 Eleni Theodori Kompotis Kindergarten Arta Greece 22Minimalism 6 Το κείμενο της παραγράφου σας 13