Χριστούγεννα Μαζί!

Τμήμα 1ο, κυρία Δήμητρα

Ο Δεκέμβριος στο Νηπιαγωγείο είναι ένας μήνας ιδιαίτερα γιορτινός, δημιουργικός και χαρούμενος. Πλούσιος σε δραστηριότητες, κατασκευές, τραγούδια και παιχνίδια. Μήνας εορτών, μήνας των Χριστουγέννων.

Οι ημέρες κυλούν γρήγορα γι’ αυτό και εμείς ξεκινήσαμε με το ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης. Καθημερινά μετρούσαμε πόσες ημέρες απομένουν για τη χριστουγεννιάτικη γιορτή μας και φυσικά για τα Χριστούγεννα.

ημερολόγιο1

ημερολόγιο2 ημερολόγιο3

ημερολόγιο4

Γρήγορα πήραμε και το ποιηματάκι μας!

εικόνα Viber 2023 11 29 22 09 27 826

Η τάξη μας έβαλε τα γιορτινά της!

στολισμός1 στολισμός2 στολισμός3 στολισμός4 στολισμός5 στολισμός6 στολισμός7 στολισμός8 στολισμός9

Το δεντράκι μας με τα πραγματικά στολίδια, τους μαθητές μας!

δεντράκι1 δεντράκι2

Πρώτη κατασκευή, φυσικά, ο Άη Βασίλης, με τον οποίο και στολίσαμε τη παρεούλα μας.

αηβασ4

αηβασ1 αηβασ2 αηβασ3

Συνεχίσαμε με τα όμορφα ελατάκια μας, κόψαμε, κολλήσαμε, βάλαμε και αρκετό χιόνι και στολίσαμε τις γωνιές της τάξης μας.

έλατο1 έλατο2 έλατο3έλατο4 έλατο5 1 έλατο6 έλατο7

Βάψαμε ποτηράκια, βάλαμε και μπόλικη χρυσόσκονη και φτιάξαμε κόκκινες καμπανούλες, το δικό μας στολίδι για το χριστουγεννιάτικο δέντρο.

kamp1 kamp2 kamp3 kamp4

Συνεχίσαμε με καμπανούλες και γράψαμε ”Χρόνια Πολλά!”. Η τάξη μας στολίζεται με τις όμορφες κατασκευές των παιδιών!

καμπ1 καμπ2 καμπ3 καμπ4

Η Φάτνη μας!

φάτνη1 φάτνη2 φάτνη3φάτνη4

Τα Ημερολόγιά μας!

ημερ1 ημερ2

Συνεχίσαμε με τον αγαπημένο Μπισκοτούλη, ο οποίος στόλισε τις τσάντες με τις κατασκευές των παιδιών!

μπισκ1 μπισκ2 μπισκ3 μπισκ4

Έγραψε κάθε μαθητής γράμμα στον Άη Βασίλη με ευχές για Αγάπη, Ειρήνη και Χαρά για όλα τα παιδιά!

γραμμα1 γραμμα2 γραμμα3 γραμμα4 γραμμα5

Στη συνέχεια γράψαμε και ένα γράμμα όλοι μαζί για να το στείλουμε στο ταχυδρομείο των ευχών που έχει στηθεί στη κεντρική πλατεία, επιμένοντας στις ίδιες σημαντικές και σπουδαίες ευχές.

γραμ1 γραμ3 γραμ2 γραμ4 γραμ5 γραμ6 γραμ7 γραμ8 γραμ9γραμ10

Τα παιδιά ετοίμασαν και μια κάρτα για έναν μαθητή, τον Άγγελο, ο οποίος είναι ο ένας και μοναδικός μαθητής στους Αρκιούς. Στέλνουμε λοιπόν τις ευχές μας από τα Καλάβρυτα στη γειτονιά των Αρκιών. Χρόνια Πολλά Άγγελε!

καρτα1 καρτα2

Η συμμετοχή μας στην ανταλλαγή καρτών, πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Καλαβρύτων.

κάρτα1κάρτα2

Φτιάξαμε καπελάκι-τάρανδο με τα οποία συνοδεύσαμε τα παιχνιδοτράγουδά μας!

καπ1 καπ2

Ώρα για το παιχνίδι του κρυμμένου θησαυρού! Ο θησαυρός είναι ζαχαρωτά! Κάποια παιδιά έκρυβαν τα ζαχαρωτά και κάποια άλλα παιδιά τα αναζητούν. Καταλήξαμε στην μοκέτα εμφανώς χαρούμενοι αλλά και κουρασμένοι από την αναζήτηση του κρυμμένου θησαυρού!

θησ1 θησ2 θησ3 θησ4 θησ5

Υπέροχες χριστουγεννιάτικες ζωγραφιές των παιδιών, κάποιες από αυτές τις χρησιμοποιήσαμε για να στολίσουμε το δένδρο που μας παραχωρήθηκε από τη Δημοτική Αρχή στην κεντρική πλατεία!

ζωγρ1 ζωγρ2 ζωγρ3 ζωγρ4 ζωγρ6

Η επίσκεψή μας στο Καλλιμανοπούλειο, Γηροκομείο Καλαβρύτων και τα κάλαντα από τους μικρούς μαθητές μας!

πλμν1 πλμν2

καλ2

Η πρόσκλησή μας για την χριστουγεννιάτικη γιορτή μας ”Το δέντρο που δεν είχε στολίδια”

προσκλ1 προσκλ2

Φωτογραφίες από την όμορφη Χριστουγεννιάτικη Γιορτή μας! Ευχαριστώ πολύ τους γονείς για την στήριξη τους στη προετοιμασία και την οργάνωση της γιορτής μας, καθώς και για το φωτογραφικό υλικό! Αγάπη και Ειρήνη το γιορτινό μήνυμα των μαθητών μας!

γιορτη1 γιορτη2 γιορτη3 γιορτη4 γιορτη5 γιορτη6 γιορτη7 γιορτη8

Και όπως όλα τα παιδιά είπαν…

Χριστούγεννα να ξέρετε

γιορτάζει η αγάπη